Červenec 2007

Něco o nich

11. července 2007 v 11:03 | Bára :-) |  The Exploited
Obrazek

Skupina The Exploited se začala formovat od roku 1979.V roce 1982 už hrajou pod názvem The Exploited v sestavě: Wattie Buchan-zpěv, "BIG" John Duncan-kytara, Danny Mccornick- basa,Dru Stix - bicí. Všichni pocházeli z Edinburghu.Jejich předtsava o punkové hudbě byla jiná než dosavadní trendy, tak že hrát rychlejc a tvrdšejc.Přes to jsou první alba k nepoznání od posledních. Bohužel původní sestava nevydržela moc dlouho.Po prvním turné "DEAD CITIES" v Londýně, odešel bubeník Dru Stix a nahradil ho Danny.
První singl nese název "ARMY LIFE"."Army Life" bylo založeno na zpevákově dřívejší zkušenosti s vojenskou disciplínou. Pravdivost materiálu zazářila ve světě punku a singl strávil dvacet pět týdnů v nezávislých žebríccích, v srpnu 1980 dosáhla šestého místa. Strana B obsahuje singl "Fuck a Mod", který je dodnes populární.

Následující singl prišel o tři měsíce později, název byl převzat věcně rostoucí oddaností životu a každý vědel kde byli s Wattiem "My jsme The Exploited Barmy Army nešpinte se s námi - Exploited … Barmy Army".Zvěsti o skupině se rychle rozšírili když Gary Bushell podpořil zvuk skupiny jejich vysokou úroveń skandálních odhalení. Tretí singl "Dogs of War" se vyšplhal až na druhé místo nezávislých žebríčku. Debutové album vydáno také v této době "Live On Stage" je vysoce ceněná nahrávka skupiny naživo z Edinburghu.

První studiová nahrávka byla vydána na barevném vinylu v květnu 1981 a je stále mnohými považována za druhé "Never Mind The Bollocks". "Punks Not Dead" dosáhla dvacátého místa v Britském národním žebríčku a bylo zvoleno jako nejlepší nezávislé album roku 1981. Album obsahuje mnoho živých nahrávek, ale také nové skladby jako "Son Of a Copper" a "Sex and violence".

Turné jako Apocalypse Punk tour ´81 s Anti Nowhere League, Discharge a Anti Pasti znamenalo více senzací a následující singl "Dead Cities" se probojoval do TOP 30 se 150 000 prodanými kopiemi a znamenal zásah do žebríčku popu. The Exploited se stala jedinou skupinou kterou BBC nechala objevit ve své prestižní show, ale kdokoliv kdo obětoval video pásek se jen mohl smát smutné New Romantics v publiku, které se snaží pogovat se světle obarvenými skotskými šílenci.

Pod zraky médií vydali další singly "Don´t Let Them Grind You Down" nahráno s Anti Pasti, "Computers Don´t Blunder" a druhé album "Troops Of Tomorrow". Skupina pak odjela na šestitýdenní turné po USA a Kanadě. Po jejich návratu do Anglie prošla punková scéna velkými změnami, ale žádnými k lepšímu.

Skupina byla kontaktována vydavatelskou firmou Pax, a podepsali spolu roční smlouvu. To už bylo moc na Johna Duncana, a tak se rozhodl opustit skupinu. (pak hrál ve skupinách Gin Goblins a Blood Uncles) Posléze vydali singl "Rival Leaders" a studiové album "Let's Start a War" a vrátili se zpět ke hraní v malých klubech a hospodách, daleko od jejich vyprodaných koncertu v Londýně.

Skandálu se nevyhnulo ani vydání nového alba, kde se poprvé objevilo nové logo skupiny, nyní tak slavná lebka, která byla použita bez zaplacení jakýchkoliv poplatku americkému tvůrci.

Další studiové album "Horror Epics" pokračuje ve Wattieho posedlostí nukleárním holocaustem. Bylo vydáno firmou Konexion Records v roce 1985. Nejvýraznější skladbou, která útočí na celý politický systém a speciálne na předsedkyni vlády Maggie Thatcherovou se nazívá jednoduše "Maggie". Pak vyšla i zpožděná živá nahrávka "Live at the Whitehouse" nahraná v roce 1985 na jejich turné po Americe. Polepšení justicí vydala kapela svuj první 12" singl "Jesus is Dead", který obsahoval pouze čtyři stopy včetne "Politicans", kde Wattie telefonuje prezidentovi Spojených státu. The Exploited pokračovali s vydáváním špičkových alb, ale v roce 1987 skupina začíná hrát více směrem k Hardcore/Grindcore. Tato změna se naplno projevila v jejich dalším albu "Death Before Dishonour" vydaném v roce 1987. V roce 1988 byl vydán další 12" singl "War Now" a v roce 1990 album "The Massacre" se již naplno přiblížilo k Heavy Metalu. Jejich další album "Beat the Bastards" z roku 1996 tento dojem ještě umocnilo. Zatím poslední album je "Fuck the system" z roku 2003, které je pochopitelně také nářez a dává na jevo že to Exploited.

Diskografie

11. července 2007 v 11:01 | Bára :-) |  The Exploited
Alba
2003 Fuck The System
1996 Beat The Bastards
detail produktu
1990 The Massacre
1987 Death Before Dishonour
1985 Horror Epics
1983 Let´s start a war ... said Maggie one day
1982 Troops Of Tomorrow
1981 Punk´s not dead
Kompilace
2004 Twenty five years of anarchy and chaos
2001 Best Of Exploited - Totally Exploited
2001 Punk Singles & Rarities 1980 - 1983
1992 Apocalypse ´77
1992 Don´t Forget The Chaos
1984 Totally Exploited
Live
1991 Live in Japan
1989 Live Lewd Lust
1987 Live at the Whitehouse
1981 On Stage
Singly a EP
1986 Jesus is Dead
1981 Dogs Of War