Svobodná hnutí celého světa

20. května 2007 v 21:24 | Bára :-) |  ANARCHY
Svobodná hnutí celého světa
Zabýváme-li se otázkou anarchie v praxi, nesmíme opomenout aktivity, které se za takové většinou neoznačují, přesto však vykazují mnohé z anarchistických principů - samosprávu, rovnost, organizaci zdola, vzájemnou solidaritu apod. Na celém světě je jich nepřeberné množství. Některým se dá z anarchistického pohledu mnohé vytknout, ale jedna věc zůstává nepopiratelná - každý takovýto spontánní čin je skutečným krokem vpřed na cestě ke svobodné společnosti. Tyto iniciativy a hnutí bychom v žádném případě neměli podceňovat či zanedbávat, naopak je musíme podporovat, studovat a učit se od nich - zároveň je však respektovat a to především vzhledem k tradici a specifičnosti dané části světa.
Lidové samosprávné projekty a hnutí mohou nabývat různých podob - některé přibližujeme na stránkách této Existence (guerrilové zahrady v New Yorku, sociální centra a Ženská banka v Senegalu, kibuc Samar v Izraeli či hnutí za navrácení půdy lidem, kteří se o ni starají či by tak chtěli činit) - od malých s čistě lokálním rozsahem až po taková hnutí, která mají nadnárodní charakter. Stojí tu vedle sebe hnutí domorodých obyvatel, které se vyskytuje s různou intenzitou a projevy ve všech koutech světa, stejně jako spontánní nepokoje pracujících.
Připomeňme si například události v ruském Vyborgu. V roce 1997 pracující převzali kontrolu nad továrnou, všechny dílny pokračovaly ve výrobě, včetně jedné z nejvyspělejších technologií na světě, která vyrábí unikátní, ojedinělý papír. Po mnoha letech hladu a bídy začali po převzetí továrny dělníci konečně dostávat pravidelný plat. I přes útoky ozbrojených složek se jim dařilo pokračovat v produkci.
O svá práva se ale umí hlásit i nezaměstnaní, což dokazují například nepokoje ve Francii v roce 1998, kdy během vlny protestů požadovali zvýšení podpory v nezaměstnanosti, vyplacení jednorázové prémie a nová pracovní místa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama