Skupina s velkým S

27. května 2007 v 13:15 | Bára :-) |  Nirvana
Ano, taková je Nirvana, skupina s velkým "S", skupina, která neměla v době své největší slávy žádnou konkurenci, pak se ale stalo něco co nikdo nečekal, něco co změnilo životy mnoha fanoušků... Osudný výstřel ze zbraně ráže 22, který ukončil život sedmadvacetiletého Kurta Cobaina, tehdy v noci z 5. na 6. dubna 1994 nikdo nezaslechl. Jeho tělo bylo objeveno až v pátek 8. dubna kolem 9. hodiny dopoledne. Kurt našel osamělou smrt v nástavbě nad garáží svého domu v Seattlu. Obličej byl ranou do úst tak znetvořen, že šéfa Nirvany museli identifikovat pomocí otisků prstů.

Svůj čin se tento fanoušky bezmezně zbožňovaný a hudebními kolegy obdivovaný muzikant pokusil vysvětlit v dopise, který zanechal své ženě Courtney Love: "Hudba mně již celé roky nepřináší žádnou radost. Bylo by zločinem takhle pokračovat a vodit všechny za nos. Je lepší shořet jasným plamenem než pomalu chcípat."

Zpráva o Kurtově smrti zasáhla miliony fanoušků na celém světě jako blesk z čistého nebe: vždyť s Kurtem odešel nejen talentovaný muzikant, ale i kultovní symbol, který ztělesňoval životní pocity celé jedné generace: rebelanství a vzdor, ale také zranitelnost a vnitřní nejistotu. Kurtova kariéra byla krátká, ale až příliš strmá. Mladík z amerického městečka Aberdeen, který se nikdy nevyrovnal s bolestným rozvodem svých rodičů, založil Nirvanu spolu se svým kamarádem, baskytaristou Chrisem Novoselicem v roce 1987. Oba bývalí studenti umění dlouho hledali pravého bubeníka - natrvalo v Nirvaně však zakotvil až v roce 1990 Dave Grohl (Dave po rozpadu Nirvany založil skupinu Foo Fighters, která nyní panuje hitem "Learn to fly").

V té době měla Nirvana na svém kontě debutové, málo známé album "Bleach" (1989). Ale až druhý albový pokus "Nevermind" s pilotním singlem "Smells Like Teen Spirit" (1991) proměnil Nirvanu takřka přes noc v nejúspěšnější punkovou kapelu všech dob (...kam se hrabe The Offspring :-). Citlivý Kurt, který ve svém radikálním grungerocku a cynických textech hledal lék na svou zraněnou duši, se proti vlastní vůli stal idolem. Málo kdo tušil, že Kurt při vystoupeních na vyprodaných stadionech prožívá peklo: Zatímco tisíce fanoušků zpívali nadšeně spolu s kapelou refrén songu "Smells..." ztrácel Kurt jakoukoli chuť svou nejslavnější skladbu hrát. Během prvního turné dostal žaludeční vředy a bolesti i stres se snažil zahnat heroinem.

Jeho velká láska Courtney Love , která mu v srpnu 1992 porodila dceru Frances Bean, ho drog nedokázala zbavit - v té době v tom "jela" s ním.

Možná, že by Kurt byl ještě naživu, kdyby po narození dcery Nirvanu rozpustil, jak tehdy chtěl. Pod tlakem manažera a hudební firmy se ale vrátil do studia, kde s kolegy natočil album "In Utero" (1993). Jeho vnitřní krize se prohlubovala, Courtney ho dvakrát na poslední chvíli vrátila k životu, když ho po předávkování převezla do nemocnice. Naposledy to bylo v Římě během evropského turné v březnu 1994, pár dnů před plánovaným koncertem v Praze.

Turné bylo přerušeno, ale Kurt již nenašel vůli k životu. O měsíc později se definitivně rozhodl pro dobrovolnou smrt. Courtney rozptýlila jeho popel do všech koutů světa: část vysipala do Tichého océnu, část na zahradu v Seattlu a část poslala do Nepálu mnichům buddhistického kláštera...

Baskytarista Chris Novoselic Nirvanu rozpustil: "Za Kurta neexistuje náhrada," prohlásil tehdy Chris.

Dave Grohl ještě s kytaristou Patem Smearem založil skupinu Foo Fighters (Learn to fly). Courtney prodělala těžké období plné skandálů, ze kterého jí pomohla hlavní ženská role ve Formanově filmu "Lid versus Larry Flint". Nová Courtney se zbavila závislosti na drogách a dnes žije v Los Angeles s malou Frances Bean (8) a hercem Edwardem Nortonem, se kterým se seznámila v roce 1996 při natáčení filmu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama