Anarchistická družstva

20. května 2007 v 21:29 | Bára :-) |  ANARCHY
Družstva
Jednou z forem svobodného a samosprávného sdružování lidí jsou bezesporu družstva. Jejich počátky lze vysledovat v první polovině 19. století. V Anglii se začala rozvíjet především družstva spotřební, kdy si spotřebitelé snažili zlepšit svoji sociální pozici vyloučením překupníků zboží. Druhý typ družstev - výrobní - byl charakteristický především pro Francii. Spotřební i výrobní družstva však nabývala mnoho podob, z nichž některé jsou pro anarchisty nepřijatelné a jiné zas odpovídají jejich snahám a představám.
Z anarchistických pozic ideální družstvo je takové, které je plně samosprávné, tj. že každý člen má stejný podíl na rozhodování a zároveň v něm pracuje (u družstev výrobních). Vyskytují se totiž i taková družstva, v nichž pracují členi i nečleni nebo dokonce jen nečleni - členi pak tvoří jenom jakési vedení podniku. U spotřebních družstev dochází často k tomu, že ve snaze o získávání co nejlevnějšího zboží zakládají sama výrobní či zpracovatelské podniky, v nichž panují klasické kapitalistické vztahy a zájmy zaměstnanců jdou proti zájmům družstevníků-spotřebitelů, kdy se ve snaze o co největší úsporu projevují tendence omezování mezd. V neposlední řadě stojí za připomenutí tzv. státní družstva, která jsme znali z dob nedávno minulých a v nichž skutečná samospráva byla omezována zásahy a rozhodnutími "shora".
Plně samosprávná výrobní družstva zajišťují princip "žádný sluha, žádný pán" a umožňují svým členům spravedlivé (jak to dovolují ekonomické vztahy s okolím) ohodnocení jejich práce, například takovým způsobem, že je jim vyplácena běžná mzda a každý rok je mezi ně rozdělen zisk podniku, který jinak běžně shrábne kapitalista. Avšak i přes tento ideální obraz (který byl například zpodobněn ve filmu "Hej Rup" Voskovce a Wericha) mnohá družstva neměla dlouhého trvání a potýkala se často se stejnými problémy, kterými jsou především nedostatečné kapitálové prostředky při jejich zakládání, což neumožňuje plnohodnotný rozvoj podniku a konkurenceschopnost, a potom také tlak kapitalistických kruhů na likvidaci nepříjemné konkurence, která je navíc zcela odlišného ražení. V neposlední řadě chyběly družstevníkům obchodní znalosti potřebné k uplatnění jejich produktů na trhu.
Samostatnou kapitolou jsou pak družstva vznikající v revolučních dobách vyvlastňováním výrobních prostředků a jejich převodem pod správu lidí, kteří s nimi pracují. Ty přibližuje samostatný článek o španělské sociální revoluci v této a příští Existenci.
V současnosti jsou družstva či jejich různé obdoby zpravidla jednou, i když málo výraznou a preferovanou, formou podnikání etablovanou do kapitalistického systému, bez jakékoliv celospolečenské solidarity a revolučního náboje. Přesto však je třeba se těmito ekonomickými formami zabývat při uvažování nad podobou ekonomických vztahů ve svobodné společnosti.
Anarchistický pohled na zakládání družstev tak zvaně tady a teď byl různý. Elisée Reclus (1830-1905) míní, že"většina "kooperací", konzumních a jiných sdružení dělnických skončila špatně nebo aspoň odvrátila mnohé od revolučního zápalu mladých let. V tom spočívá jejich největší nebezpečí, neboť lidská povaha je ochotna chopit se nejbližších záminek, aby se vyhnula risikům boje. Je tak snadné uvelebit se při "dobrém díle" a vyhýbat se činnosti a nebezpečím, jež kynou z toho, věnujeme-li se zcela revoluční věci. Řekne se, že je třeba především, aby kolektivní podnik prospíval, a pomalu se upadá v drobnou činnost hokynářskou; chce se přeměnit svět a zatím se mění člověk v obyčejného kramáře."Naopak například Enrico Maletasta (1853-1932) o podobných projektech napsal:"Mám za to, že na počátku revolučních událostí jsou(zavedené)kooperativy velice užitečné, že učí pracující, jak se starat o své vlastní záležitosti, organizaci jejich práce a dalších aktivit jako zkušené organizace schopné provozovat distribuci výrobků a sloužit jako nervová centra pro velké počty lidí."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucky Bastard Lucky Bastard | 11. prosince 2007 v 7:22 | Reagovat

super punk shop

trička, mikiny, placky, nášivky, čepice, CD, LP a ostatní

www.luckybastard.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama