Květen 2007


SOUTĚŽ O NEJ PUNK BLOG

27. května 2007 v 21:17 | Bára :-) |  Nej PUNK blog
Soutěž o nej PUNK blog.
Přihlašte své Punk blogy.
Podmínky - Jméno blogu
- Bližší zaměření blogu
- Adresa blogu
- a tvůj email
Pro příhlášení pište do komentářů.
Údaje musí bejt platný!
NEVIM AJK DLOUHO BUDE SOUTĚŽ TRVAT. KAPACITA PŘÍHLÁŠENÝCH BLOGŮ JE 10!!
Až začne hodnocení všem příhlášeným pošlu email!!!

ZPŘÁTELÍM BLOGY

27. května 2007 v 21:01 | Bára :-) |  -II..........II-
Jestli si chcete zpřátelit blogy. Budu jen a jen ráda. Napište mi do komentářu adresu svého blogu. Thanks!

O KOPÍROVÁNÍ

27. května 2007 v 20:57 | Bára :-) |  -II..........II-
Většinu zveřejněných článků jsem ,,sehnala" z oficiálních webových stránek. Nikoli z blogů. Pokud přeci je budete mít dojem že jsem vám okopírovala články ,které jste vlastnoručně (na kompu) napsali tak se mi ozvěte na e-mail - 666punk.emo@seznam.cz . Dohodneme se co a jak. Můžete žádat smazání nebo uvedení zdroje ...... se eště dohodnem. tak zdařec

mp3 ke stažení

27. května 2007 v 20:46 | Bára :-) |  Billy Talent
Billy Talent - Where Is The Line - STÁHNOUT MP3

Billy Talent - Worker Bees - STÁHNOUT MP3
Billy Talent - The Navy Song - STÁHNOUT MP3

Billy Talent - Sympathy - STÁHNOUT MP3
Billy Talent - Red Flag - STÁHNOUT MP3

Billy Talent - Pins And Needles - STÁHNOUT MP3

Billy Talent - Perfect World - STÁHNOUT MP3
Billy Talent - In The Fall - STÁHNOUT MP3

Billy Talent - Devil In A Midnight Mass - STÁHNOUT MP3

Billy Talent - Covered In Cowardice - STÁHNOUT MP3

Billy Talent - Burn The Evidence - STÁHNOUT MP3
Billy Talent - Fallen Leaves - STÁHNOUT MP3

Billy Talent - Surrender - STÁHNOUT MP3

Billy Talent - River Below - STÁHNOUT MP3
Billy Talent - Nothing To Lose - STÁHNOUT MP3
Billy Talent - Lies - STÁHNOUT MP3
Billy Talent - Prisoners Of Today - STÁHNOUT MP3

Billy Talent - Try Honesty - STÁHNOUT MP3

My Chemical Romance - "Upírský rock"

27. května 2007 v 13:52 | Bára :-) |  My Chemical Romance

My Chemical Romance - "Upírský rock"

Určit přesně, jaký styl hrají, je oříškem i pro hudební znalce. Jedná se o unikátní spojení punku, rocku a popu. Objevili se i názory jako "zombie" nebo "upírský" rock. Ať už je to cokoliv, každopádně je to nářez. O kom je řeč? My Chemical Romance.
Je-li řeč o poznávacím znamení některých kapel, pak u téhle kapely máte na první pohled jasno. Obzvlášť u jejich frontmana. Bílý obličej, černé oční linky, vlasy, oblečení. Gerard Way je zajisté nepřehlédnutelnou osobou. Původně se tenhle charismatický zpěvák chtěl věnovat animovanému filmu ( měl dokonce i smlouvu se společností Cartoon Network ), ale události 11. září 2001 ho donutili přehodnotit svůj život, který se rozhodl zasvětit hudbě. O zářijových událostech napsal společně s Mattem Pelissierem skladbu "Skylines And Turnstiles", kterou pak za pomocí Raye Tora nahráli. Gerardův bratr Mikey byl skladbou natolik unešen, že se kvůli kapele rozhodl naučit hrát na basovou kytaru, aby se k nim mohl přidat. Pak se k nim přidal další kamarád Frank Iero a kapela byla kompletní. Zpočátku hráli po klubech v domovském New Jersey, když se pak Mikeymu povedlo dostat jejich demo do vydavatelsví Eyeball Records a v roce 2002 vydat debutové album "I Brought You My Bullets, You Brought Me Your Love".
Další deska pak vyšla v roce 2004 u vydavatelství Reprise Records, které jim nechávalo onu potřebnou volnost, kterou tolik potřebovali. Navíc, v té době bratrům Waynovým zemřela milovaná babička, což velice ovlivnilo celé album. "Three Cheers For Sweet Revenge" se stalo velice úspěšným, což se ale promítlo i do osobního života jednotlivých členů kapely. Bubeník Matt Pelissier z kapely odešel, ale co bylo nejhorší - Gerard propadl alkoholu a drogám. Naštěstí se nechal přemluvit k léčení. Kapela si našla nového bubeníka - technika "The Used" Boba Bryara a úspěšně pokračuje dál. Na jaře 2005 dělali předkapelu na turné Green Day. V letošním roce jim vyšla live deska "Life on the murder scene", která obsahuje 2 dvd a jedno cd, včetně dokumentace jejich celé historie od založení až do současnosti. Na říjen tohoto roku plánují vydání třetího regulérního alba.
Podle mě jsou MCR kapelou pro lidi, kteří už odrostli ze Simple Plan a Good Charlotte, a teď hledají něco, co má určitou hloubku, ale přesto to není těžce stravitelné. Jejich texty jsou, jak jinak, o lásce. Jsou ale okořeněné o určitý druh tajemna, které ze sebe kapela vysílá, ať už hudbou či vzhledem. Osobně bych na jejich koncert určitě šla ( přiznávám svoji slabost pro charismatické zpěváky ), ale ne v České republice. Nechci se někoho dotknout, ale myslím si, že tady u nás nemají lidi ... ehm ... cit pro tuhle hudbu. Asi mě teď bude plno českých fans proklínat, ale stejně tak, jako by v Americe neměl šanci u nás tolik populární Divokej Bill, tak tady zase nemají šanci kapely jako MCR. I když ... poslední dobou pozoruji menší zlepšení, takže možná za pár let ...

Člení - My Chemical Romance

27. května 2007 v 13:44 | Bára :-) |  My Chemical Romance
 • Gerard Way (zpěv)
 • Mikey Way (basskytara)
 • Frank Iero (kytara)
 • Ray Toro (kytara)
 • Bob Bryar (bicí)

My Chemical Romance 2

27. května 2007 v 13:42 | Bára :-) |  My Chemical Romance
My Chemical Romance je americká rocková skupina z New Jersey. Vznikla poté, co se Gerard Way stal svědkem útoků 11. září v New Yorku, což úplně změnilo jeho život. Pozval kamaráda Matta Pelissiera a začal psát texty. Za nějaký čas se k nim připojil kytarista Ray Toro a Gerardův mladší bratr Mikey Way s baskytarou. Pár měsíců poté přibyl Frank Iero jako druhý kytarista, který ve stejné době hrával i v jiné skupině. To bylo velice užitečné, poněvadž se přes ní dostali k prvním koncertům. Když se ta skupina rozpadla, vzali Franka ihned mezi sebe. V roce 2004 vystřídal bubeníka Matta Pelissiera Bob Bryar.
Své první album, které vyšlo v roce 2002, pojmenovali I Brought You My Bullets, You Brought Me Your Love. Obsahuje 13 písní a získalo skupině hodně fanoušků. Druhé album vydali roku 2004 a dostalo název Three Cheers for The Sweet Revenge. Gerard sám navrhl jeho obal a díky singlům jako I´m Not Okay a Helena se stali známějšími. Největší popularitu jim však přineslo nejnovější album The Black Parade vydané v říjnu 2006. Obsahuje singly Welcome to the Black Parade, I Don´t Love You, Famous Last Words nebo Teenagers a vyparáví příběh mladého muže, který onemocněl rakovinou a vzpomíná na svůj život a lituje, že ho neprožil naplno.

Sestava

27. května 2007 v 13:40 | Bára :-) |  Horkýže slíže
Další kapela ze Slovenska hrající PUNKROCK. Vznik v roce 1992, první koncert odehrán v následujícím roce.

Sestava dnes:
Mário Sabo - Sabotér - kytara
Peter Hrivňák - Kuko - basovka, zpěv
Juraj Štefánik - Štefko - kytara
Marek Virsík - bicí

Kontakty:
saboter@horkyzeslize.sk
basgitarakuko@horkyzeslize.sk
Gitarastefko@horkyzeslize.sk
Biciemarek@horkyzeslize.sk
managment: Katarína Hrivňáková info@horkyzeslize.sk

Desky:
V rámci oného (16 skladeb, 1996)
Vo štvorici po opici (14 skladeb, 1998)
Ja chaču tebja (20 skladeb, 2000)
Festival chorobná 2001 (16 skladeb + 3 bonusy, 2001)
Best uff (21 skladeb, 2001)
Kýže slíž (14 skladeb + 3 bonusy, 2002)
Alibaba a 40 krátkych songov (29 skladeb, 2003)
Ritero Xaperle Bax (18 skladeb, 2004)

My Chemical Romance

27. května 2007 v 13:36 | Bára :-) |  My Chemical Romance
Unikátní mix punku, rocku a popu dělá z My Chemical Romance jednu z nejžhavějších kapel, které kdy vzešly z New Jersey. Poté, co se Gerard Way, 24letý začínající umělec, stal svědkem událostí z 11. září, rozhodl se přehodnotit svůj život. Ačkoliv v roce 1999 odpromoval na newyorské umělecké škole a smlouvu s Cartoon Network na svůj vlastní kreslený film "Breakfast Monkey" měl téměř v kapse, zjistil, že hudba je ten směr, kterým se chce ubírat. Společně s Mattem Pelissierem napsal "Skylines And Turnstiles", písničku inspirovanou zářijovými událostmi. Dvojice pak požádala kamaráda Raye Tora, aby se k nim připojil. Nahráli demo skladby "Skylines And Turnstiles" a dvou dalších songů v podkroví Mattova domu. Gerardův bratr, Mikey Way, byl tak ohromen tím, co kluci vytvořili, že se rozhodl vzít basovku znovu do ruky. Nakonec opustil školu a všechno své úsilí věnoval kapele.
Když si Frank Iero, Rayův kamarád, demo poslechl, nadchlo ho. Když se jeho skupina Pencey Prep rozpadla, ze zoufalství se přidal k My Chemical Romance a sestava byla kompletní. Kapela hrála po místních barech a klubech v New Jersey. Mezitím se Mikeymu, který pracoval u Eyeball Records, podařilo předvést demo vydavatelství. A tak roku 2002 podepsali smlouvu a zanedlouho vyšlo jejich debutové album "I Brought You My Bullets, You Brought Me Your Love". Desku produkoval Geoff Rickley, zpěvák kapely Thursday, kterým Gerard dříve navrhoval obchodní zboží na jejich turné.
Deska se stala hitem undergroundové scény a My Chemical Romance byli doslova zaplaveni nabídkami od různých vydavatelství. Kapela se začala obávat ztráty tvůrčí svobody, ale nakonec se dohodli s Reprise Records. V roce 2003, po dvou letech koncertování a vytvoření si silné fanouškovské základny, padlo rozhodnutí natočit nové album. Na podzim téhož roku zemřela milovaná babička sourozenců Wayových, která se podílela na formování Gerardova hudebního a uměleckého nadání. Tato událost desku hodně ovlivnila.
V roce 2004 vyšla deska "Three Cheers For Sweet Revenge". Bylo znát, že tvůrčí schopnosti kapely posílily. Úvodní singl "I´m Not Okay (I Promise)" otevřel dveře k novému publiku a My Chemical Romance byli stále úspěšnější. Avšak kapela v této době trpěla osobními problémy. Gerard, ve snaze dostat se z deprese, propadl alkoholu a drogám. Po návratu z Japonska se rozloučil s kapelou a nevěděl, co bude dál. Ve stejné době, po návratu do New Jersey, požádali členové kapely Matta Pelissiera, jednoho ze zakládajících členů kapely, aby odešel. Matta nahradil Bob Bryar, který pracoval jako technik kapely The Used. Mezitím, za pomoci terapeutů a Anonymních alkoholiků, Gerard přestal s pitím i drogami. Kapela se znovu spojila v Kalifornii, aby natočila video k jejich prvnímu singlu "I´m Not Okay (I Promise)".
Kapela se dál vyvíjí a každým dnem počet jejich fanoušků narůstá. Jsou na nejlepší cestě stát se jednou z nejlepších rockových kapel desetiletí.

Něco o Horkýže Slíže

27. května 2007 v 13:34 | Bára :-) |  Horkýže slíže
Horkýže Slíže Horkýže Slíže jsou živelná kapela a jejich přímočarý punkový ráz slaví úspěchy u publika. Začátkem března se tato kapela vypraví na turné po slovenských a moravských klubech, které potrvá až do poloviny dubna a jednou z jejich zastávek bude také Blansko. Před jedenácti lety měli Horkýže Slíže na kontě debutové album vydané vlastním nákladem 600 kazet, dnes jsou jednou z nejpopulárnějších slovenských kapel v Česku. Už mají na kontě osm regulérních desek, zatím poslední studiová nahrávka Ritero Xaperle Bax je z roku 2004. Jejich melodický punk v kombinaci s divokými texty, ve kterých kapela nechodí pro vulgarity daleko, doslova hypnotizoval české fanoušky. Horkýže Slíže brázdí v podstatě bez přestávky českými kluby, není proto divu, že loni na podzim vydali album Živák, a to jako CD i DVD. Je na něm zaznamenán loňský velký speciální koncert v Levicích. Přes 20 písní je necháno v "surové" podobě bez jakýchkoli dodělávek a dodatečných "vylepšování" ve studiu. Výjimku tvoří bonus, čerstvě natočená dárková studiová novinka s názvem Farebná. DVD v bonusech nabízí nejvydařenější klipy skupiny, včetně úplně prvního a dosud nikdy nezveřejněného, plus "otrasné" dokumenty ze srpnové koncertní cesty Slížů do Chicaga a ze zákulisí levické show. Živák obsahuje hodně písniček z prvních desek, které už dlouho na trhu nejsou, noví fanoušci je neznají a songy z nich vnímají tudíž jako novinky. Čtyři roky starý výběr Best Uff tak má velmi slušného nástupce. Horkýže Slíže Horkýže Slíže Horkýže Slíže

Další podrobnější historie

27. května 2007 v 13:32 | Bára :-) |  System off a down
Historie: Počátek ´Systémů´ sahá do roku 1993. Tehdy se Serj Tankian v nahrávacím studiu náhodně potkal s kytaristou Daronem Malakianem. Zjistili, že mají mnoho společného a spolu s baskytaristou Shavo Odadjianem založili skupiny Soil, kde hrál na bicí Andraniak "Andy" Khatchaturian. Po natočení několika demokazet však mezi Andym a zbytkem kapely vznikly neshody a proto byl vystřídán bubeníkem Johnem Dolmayanem. V té době se také přejmenovali na System of a down, což někteří překládají jako ´systém z dola´, ale každý si to může vykládat podle svého. Původ tohoto jména leží v názvu jedné Daronovy básně ´Victims of a down´, ale všichni se shodli na tom, že ´System´zní poněkud tvrději. Důležité bylo i setkání s Rickem Rubinem, manažerem a producentem společnosti American Records. Povšiml si jich na jistém koncertě ve Viper Room (Hollywood). Výsledkem bylo v roce 1998 vydání prvního alba System of a down. Po třech letech (2001:) ) vydávají album Toxicity a rok na to Steal this album. Po menší odmlce vyšlo v květnu 2005 album Mezmerize. Kapela: Jméno: Daron Malaktian Datum narouení: 18. 6. 1975 Místo narození: Glendale v Kalifornii Funkce: Kytara, druhý hlas, skládá hudbu k písním, dříve producent Narodil se v Kalifornii, ale má arménské předky. Byl spoluzakladatelem kapely SOIL spolu se Serjem. Na živých vystoupeních někdy přebírá roli frontmena. Jméno: Shavo Odadjian Datum narození: 22. 4. 1974 Místo narození: Jerevana - hlavní město Arménie Funkce: Basová kytara Shava si nemůžete splést s nikým jiným v kapele už od začátků nosí dlouhý copánek s vousů a hlavu si důkladně vyholuje. Někdy se na koncertech namazal fosforem, aby byl doopravdy k nepřehlédnutí. Občas napíše hudbu k nějaké písni např. Mind. Režíroval také dva videoklipy Aerials a Toxicity. Jméno: Serj Tankian Datum narození: 21. 8. 1967 Místo narození: Bejrút - hlavní město Libanonu Funkce: Zpěv V osmi letech se se jeho rodina rozhodla přestěhovat do spojených států kvůli zuřící válce v jejich zemi. Většina textů, které píše, jsou protiválečného charakteru např. War? nebo P.L.U.C.K. Kromě jiného je i spoluproducentem dvou posledních CD. Mimo kapelu se věnuje charitativním akcím spolu s Tomem Morellem.Jejich společná práce nese název Axis of justice. Dalším projektem mimo kapelu je Serart kde spolupracoval s Arto Tuncboyaciyanem. Serj je vegetarián a nesleduje televizi. Jméno: John Dolmayan Datum narození: 15. 7. 1974 Místo narození: Libanon John Dolmayan přišel do kapely poté co odešel původní bubeník Andranik Khatchaturian v roce 1997 a plně jej nahradil. Jeho rodina se spolu s ním přestěhovala nejprve do Toronta v Kanadě poté do Los Angeles v USA. John bubnoval odmalička na hrnce. Své první opravdové bicí dostal na své patnácté narozeniny od svého otce. Dnes hraje na špičkovou sestavu TAMA (stejnou značku používají bubeníci z kapel Slipknot, KoRn nebo Metallica). Styl hudby: Kapelu ovlivnili různé typy hudby - od tvrdých rockových kapel až po arménský folk. V jejich tvorbě by se asi dali najít snad všechny styly (metal, punk, již zmíněný folk...). Vše je každopádně pod skořápkou hardcoru. V písních se kombinují klidné pasáže s tvrdým nářezem... Texty: Náplň textů by se asi dala definovat jako ostrá kritika "American way of life." Hodně se zabývají společenskými problémy. Texty záporně naráží na politiku a kritizují svět.V případě Systémů se nejedná o "módní záležitost" nebo snahu udělat se zajímavými, ale je to jejich opravdové přesvědčení. Na těchto stránkách nenaleznete texty písniček, ale odkážu Vás na stránky, kde vše najdete: ZDE! Diskografie: Hypnotize 01. Attack 02. Dreaming 03. Kill Rock & Roll 04. Hypnotize 05. Stealing Society 06. Tentative 07. US Fig 08. Holy Mountains 09. Vicinity 10. She Likes Heroin 11. Lonely Days 12. Soldier Side Mezmerize 1. Soldier Side - Intro 2. B.Y.O.B. 3. Revenga 4. Cigaro 5. Radio/Video 6. This Cocaine Make Me Feel Like I´m on This Song 7. Violent Pornography 8. Question! 9. Sad Statue 10. Old School Hollywood 11. Lost in Hollywood Steal this album 1. Chic 'N' Stew 2. Innervision 3. Bubbles 4. Boom! 5. Nüguns 6. A.D.D. 7. Mr. Jack 8. I-E-A-I-A-I-O 9. 36 10. Pictures 11. Highway Song 12. F**k The System 13. Ego Brain 14 Thetawaves 15. Roulette 16. Streamline Toxicity 1. Prison Song 2. Needles 3. Deer Dance 4. Jet Pilot 5. X 6. Chop Suey! 7. Bounce 8. Forest 9. ATWA 10. Science 11. Shimmy 12. Toxicity 13. Psycho 14. Aerials System of a down 1. Suite-Pee 2. Know 3. Sugar 4. Suggestions 5. Spiders 6. Ddevil 7. Soil 8. Mind 9. Peephole 10. Cube RT 11. Darts 12. P.L.U.C.K. 13. War?

Slipknot v datech

27. května 2007 v 13:28 | Bára :-) |  Slipknot
1995 Vznik novdobé hardcore kapely členové si dali čísla pod kterými se nazívají 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 a 8 jsou to DJ Sid Wilson, bicí Joey Jordison, basa Paul Gray, elektricé bicí +sud na efekty Chris Fehn, kytary James Root, samply Craig Jones, elektricé bicí +sud na efekty - Shawn Crahan, kytary Mic Thompson, zpěv - Corey Taylor.

1996 Poprvé dávájí o sebě znát deskou Mate Feed Kill Repeat, kterou vidali na své vlastn náklady, díky tomu že bylo díky málo vytvořench kopií tak upoutali pozrnost několika anglických vydavatelů.

1997Díky tomu podepsali smlouvu s Roadrunner. Producent Ross Robinson jim pomohl a od roku 1997 nahrávají ve studiích Indigo Ranch v Los Angeles.

1999V tomto roce se bískli hned dvěmami deskami, Slipknot na kterém jsou známé pecky (sic), wait and bleed a další, potom vydali desku Iowa tato deska je podle všech živější než předešlá.

2004 Všichni s už myslí že slipknot zkončili ale v roce 2004 znovu vydávají další desku s názvem vol 3, také vydávají DVD ve kterém je záznam z koncertu z Londýna a klipy. Sipknot Také koncertuje v české republice.

2005 Koncertuje po USA např. naznámém OZZFESTU na hlavní scéně, na které např. vystupují známí metalisté Black Sabath. Na podzim 2005 připravuje zatím bezejmený živák.


Členové:
Sid Wilson - DJ
Joey jordison - bicí
Paul Gray - basa
Chris Fehn - perkuse
James Root - kytara
Craig Jones - samply
Shawn Crahan - perkuse
Nick Thomspon - kytara
Corey Taylor - zpěv

Další info o Nirvaně 2.díl

27. května 2007 v 13:23 | Bára :-) |  Nirvana
Poprvé od smrti Kurta Cobaina spolu vystupovali zbývající dva členové tria Nirvana Krist Novoselic a Dave Grohl. Stalo se tak v Stardust Hotel and Casino v Las Vegas v úterý 19. října 2004 na předvolební akci podporující demokratického kandidáta na prezidenta Johna Kerryho. Seattleské legendární trojici Nirvana byla 22. listopadu 2004 vydána retrospektivní kolekce "With the Lights Out". Trojalbum obsahuje spoustu raritního materiálu, včetně skladby "You Know You're Right", která ozdobila výběrovku "Nirvana" z roku 2002. Nebývale rozsáhlý je rovněž šedesátistránkový booklet. Kolekce obsahuje 62 nahrávek. V převážné většině přitom jde o neznámé raritky, demáče a živě odehrané chuťovky skupiny Nirvana či sólové pokusy Kurta Cobaina. V limitované edici trojCD doplnilo i bonusové DVD s raritním záznamem dvaceti fláků grungeové trojky na 'domácí' párty v roce 1987. 3CD boxu "With the Lights Out" od trojice Nirvana se prodalo za první týden 105 760 kusů, což představuje historický rekord mezi boxsety. Toto výsostné postavení si doposud obhajoval Bruce Springsteen, který v roce 1998 prodal za stejné období 46 516 kusů boxetu "Tracks". 21. března 2005 bylo v reedici vydáno proslulé album "Nevermind" seattleského tria Nirvana. Bonusové DVD obsahuje mimo jiné rozhovor s tehdejším kytaristou Kristem Novoselicem a bubeníkem Davem Grohlem. 13. května 2005 měl na festivalu v Cannes premiéru film "Last Days", zachycující poslední hodiny života Kurta Cobaina. Snímek je částečně sestaven podle domněnek o tom, jak skončil frontman Nirvany. Frontman jedné z nejznámějších skupin devadesátých let se narodil 20. února 1967 v městečku Aberdeen, asi 150 kilometrů od Seattlu. Matka pracovala jako číšnice v koktejlovém baru a otec byl automechanik. Když bylo Kurtovi sedm let, rodiče se rozvedli, což ho výrazně ovlivnilo. V pozdějších rozhovorech uváděl, že od tohoto okamžiku se již nikdy necítil znovu milován. Kurt se s rozvodem rodičů nikdy nesrovnal a stal se z něj složitý a antisociální živel. Jeho trauma se později objevilo v mnohých textech písní Nirvany. Bydlel u různých příbuzných v Aberdeenu, kam se rodina ještě před rozvodem přestěhovala, našlo se však i období, kdy spal pod mostem. Nejoblíbenější hudbou byli pro Kurta britští Sex Pistols a různé jiné britské punkové skupiny. Kurt sám byl součástí hned několika skupin, než v roce 1986 v Olympii založil spolu s kytaristou Kristem Novoselicem a bubeníkem Aaronem Burckhardem. Skupinu Nirvana. S Burckhardem se však později rozloučili a po období hledání dalšího bubeníka se v roce 1990 v kapele objevil Dave Grohl. Po počátcích, kdy s demonahrávkami sháněli vydavatele, se jich nakonec ujala nezávislá společnost Sub-pop, která v roce 1989 vydala jejich první album "Bleach." Album mělo úspěch a tak se pro příští album Nirvana upsala Geffenu, který ji mohl propagovat mnohem lépe. Dva a půl roku po svém debutu vydala Nirvana album "Nevermind". V čele s nejuznávanějším singlem "Smells Like Teen Spirit" vlétla takřka neznámá kapela do žebříčku prodejnosti. "Nevermind" se prodalo přes deset milionů kopií s tržbou přes půl miliardy dolarů. Sám Cobain přiznal, že o takovém úspěchu se mu ani nesnilo. Sláva však pro něj měla i negativní stránku. Kurt začal brát heroin, podle vlastních slov proto, aby se vyhnul tlaku producentů a také bolesti v oblasti břicha, kterou mu způsoboval skříplý nerv v zádech. Své nitro si dále vyléval ve velmi osobně zaměřených textech písní. Právě osobní charakter textů znamenal, že si je fanoušci často špatně vykládali. Kurt posluchače upozorňoval, že písně mají jiný význam, ale pomalu chápal, že ani přes obrovské peníze, které albem vydělal, na fanoušky příliš velký vliv nemá. V únoru 1992 si Kurt odskočil na Hawai, aby se oženil s Coutney Love. Později toho roku vydala Nirvana albun "Incesticide" a Kurt skončil v nemocnici, aby se léčil ze závislosti na heroinu. Zároveň se mu narodila dcera Frances Bean. Na začátku roku 1993 vydala Nirvana album "In Utero". Deska bourala všechny hitparády. Zároveň byla ještě daleko otevřenější než předchozí alba a byla jakýmsi oknem do Kurtovy duše. Hudební kritici se shodují, že byla rozhodně albem, do kterého dal nejvíce sám sebe. V listopadu nahrála Nirvana odlehčené album "MTV Unplugged", kde mimo svých písní ztvárnili i písně umělců, kteří je silně ovlivnili, například Bowieho "Man Who Sold the World." Pokud někdo dosud zpochybňoval Cobainovy muzikantské kvality, mohl se o nich naplno přesvědčit. Rozšířily se však fámy o tom, že to je poslední album Nirvany, protože jsou problémy uvnitř skupiny. Poté se Nirvana pustila do evropské koncertové tour, ale musela ji přerušit kvůli tomu, že se Kurt pokusil v Římě o sebevraždu, když spolikal více než padesát uklidňujících prášků a zapil je šampaňským. Incident se podařilo ututlat a Cobain se vrátil do Seattlu, kde nastoupil na protidrogovou léčbu. Z nemocnice ovšem po chvíli utekl a 5.dubna 1994 se zabarikádoval ve svém domě, vložil si do úst pistoli a stiskl kohoutek. Našel ho elektrikář, který vlezl do domu oknem, když nikdo neotvíral. Vedle Kurtova těla ležel dopis na rozloučenou, adresovaný Courtney a malé Frances Bean, zakončený slovy "Miluji vás, miluji vás." Manželka Courtney musela být 7. dubna hospitalizována kvůli předávkování drogami. Na Kurtovu smrt reagovalo hned několik teenagerů ve Spojených státech tím, že se zastřelili. Dalších pět tisíc fanoušků se shromáždilo v Seattlu a se svíčkami v rukou vytvořili smuteční pochod. Tak odešla jedna z největších legend devadesátých let. Místo narození: Aberdeen Funkce: Zpěv, elektrická kytara Datum narození: 14. 1. 1969 Místo narození: Warren Funkce: Bicí Narodil Jamesu a Virginii Grohlovým ve Warrenu, Ohio. Otec pracoval jako žurnalista pro Scripps-Howards a matka učila na SŠ. Dave má o tři roky starší sestru Lisu. V roce 1972 se přestěhovali do Virginie. Kde se Grohlovi rozvedli, když měl Dave 6 let. Rozvod ho nepoznamenal, zůstal s matkou. V dětství trpěl hyperaktivitou. Na střední škole začal kouřit mariuhanu, kouřil od 12 do 20let, čtyřikrát až pětkrát denně. Ve dvanácti začal hrát na kytaru a několik let chodil na hodiny kytary. Jeho sestřenice ho seznamuje s punkrockem, kterému úplně podlehne. Jeho první kapela se jmenovala Mission Impossible, hrál na kytaru a později na bicí, přejmenovali se na Fast, protože hráli rychlý hardrockový punk. V 17 odešel ze školy. Kapela se rozpadla až v roce 1986. Poté Dave hrál v Dain Bramage, pak Scream. Do Nirvany byl přijat 25.9.1990. Vystřídal Chada Chaninga. Nirvana měla problémy s bubeníky, protože měli slabé udery a špatnou dynamiku. Ale jak vyděli hrát Davea na bicí, kdy bicí explodovali, každou chvíli měnili blánu, která dlouho pod jeho náporem nevydržela. Davea můžeme slyšet od Nevermind až do konce.... V Nirvaně hrál až do rozpadu, tedy do smrti Kurta. Založil kapelu Foo Fighters kde zpívá a hraje na kytaru. Na rozdíl od Krista, může říct že je úspěšný, Foo Fighters je totiž známá a úspěšná kapela, poslední album nese název One by One. Datum narození: 16. 5. 1965 Místo narození: Campton Funkce: Basa Krist se narodil 16.května 1965 v Camptonu, v Californii. Jeho rodiče Krist a Maria byli chorvatští emigranti. V roce 1963 se jeho otec nastěhoval do Ameriky. Živil se rozvozem pitné vody. O rok později za ním přijíždí jeho žena. Krist měl ještě dva sourozence. Bratra Roberta a sestru Dianu. V roce 1979 se Krist a jeho rodina se přestěhovali do Aberdeenu. Kristovi se tu vůbec nelíbilo, pořád pršelo a neměl žádné kamarády. Neustále měl deprese. Ve volném čase poslouchal hudbu, zvlášť Led Zeppelin a Black Sabbath. Rodiče si s ním něvěděli rady, tak ho poslali do Jugoslávie k prarodičům. Našel si tam kamarády a zůstal tam rok. Potom se vrátil zpátky do Aberdeenu, začal hodně pít a kouřit mariuhanu. Po skončení střední školy se jeho rodiče rozvedli. V té době začal chodit se Shelli s kterou se záhy oženil. Jeho první kapela se jmenovala Stiff Woodies. V roce 1985 se setkává s Kurtem Cobainem a založili kapelu Fecal Matter, která byla předchůdcem Nirvany. Po smrti Kurta Cobaina a vyhlášení, že za něj neexistuje náhrada se Nirvana rozpadla, hrával v kapelách jako: Sweet 75, Gus a naposledy v Eyes Adrift. Známá byla souhra Krista a Kurta na pódiu. Krist, můžete vidět Christ se často přejmenovával z Krista na Christa a naopak

Další info o Nirvaně 1.díl

27. května 2007 v 13:22 | Bára :-) |  Nirvana
Leader tria Nirvana, Kurt Cobain se narodil 20. února 1967 v Aberdeenu, dřevařském městečku ležícím asi 140 km na jihozápad od Seattlu. Od sedmi let byl hyperaktivní Kurt vystaven častých hádkách rodičů. Po jejich rozvodu prožil spoustu traumatizujících událostí, které později vyjádřil ve svých textech zejména v pocitech odcizení typických pro část jeho generace. Levák Kurt se naučil hrát na obyčejnou praváckou kytaru. Spolu s basovým kytaristou Kristem Novoselicem (nar. 16. 5. 1965) založili v prosinci 1986 skupinu Nirvana ve které se vystřídalo několik bubeníků. Kurt si radikálním grungerockem a cynickými texty o degeneraci a necitelnosti spotřebně orientované společnosti léčil svoji velmi citlivou duši. O téměř dva roky později, začátkem listopadu Kurt, Krist a bicák Chad Channing nahráli u malé nezávislé gramofirmy Sub Pop první singl "Love Buzz", předělávku od Schocking Blue. V lednu 1989 trojici doplnil doprovodný kytarista Jason Everman, se kterým za tři dny natočili debutové album "Bleach". 20. října 1989 trio Nirvana odehrálo v anglickém Newcastlu svůj první evropský koncert. Nirvana vždy hrávala rozladěná, s burácejícími zpětnými vazbami s jakoby předstíraným nezájmem. Skladby této kapely však na rozdíl od podobně orientovaných nezávislých seskupení té doby obsahovaly více melodičnosti. K jejich pravzorům patřila raná alba od Black Sabbath. Kromě nich Kurt během svého dospívání od svého otce často slýchával i Led Zeppelin. První deska nesla všechny atributy nezávislého rocku té doby, hrubou produkci, levné studio, masivní zvuk zbustrovaných kytar a antencititu projevu. Koncem roku 1989, po dokončení šestitýdenního evropského turné, přestoupil podpůrný kytarista Jason Everman k Soundgarden. Zbylé trojici vzápětí zasadil nečekanou ránu Chad Chaning, Nirvana který praštil s paličkami v roce 1990 uprostřed jarního amerického turné. Zaskakující Dan Petersn dopomohl dvojce Kurt / Krist ke skladbám "Silver" a "Dive" i živým nahrávkám "About a Girl" či "Spank Thruu". Po příchodu nového, velmi razantního bubnobijce Dava Grohla (nar. 14. 1. 1969) seatleská trojice vyrazila v říjnu 1990 na anglické turné. Po podpisu smlouvy s velkou firmou Geffen Records trojka natočila nový materiál, který v srpnu 1991 propagovala na evropském turné. 10. září trojice Nirvana vydala přelomový kultovní singl "Smells Like Teen Spirit", který o 14 dní později následovalo album "Nevermind", jež šokovalo svým neočekávaným celosvětovým úspěchem. Firma původně nechala vylisovat jen 50 tisíc výlisků, avšak v době nejvyšší poptávky po tomto albu se denně prodávalo asi 70 tisíc zvukových nosičů. V lednu 1992 se "Nevermind" vyšplhalo na 1. příčku amerického albového žebříčku. Prodejní nezávislý trhák katapultoval obyčejné kluky z buranského amerického středozápadu do pozice mezinárodních superhvězd. Trojice Nirvana, která předtím jako spousta jiných nezávislých outsiderů vymetala nezávislé kluby se díky vrtkavé štěstěně náhle ocitla na svém vrcholu. Všechno to zapříčinil v MTV neustále rotující videoklip k megahitu "Smells Like Teen Spirit", který jak Cobain přiznal byl napsán pod vlivem nedoceněných Pixies. Nirvana přestávala koncertovat v klubech a přesunula se na stadiony, čímž se změnilo i publikum. Dřívější nezávisláky pozvolna nahrazovali nekritičtí konzumenti, ta tam byla uvolněná klubová atmosféra, což Kurt velice těžce nesl. Nirvana Nirvana náhle zpopularizovala punk, post-punk, indie-rock a stala se jednou z nejdůležitějších kapel 90. let, která zásadním způsobem změnila přístup velkých značek, masmédií a anonymních konzumentů k alternativní hudbě. Její členové využívali svojí mediálně výhodnou pozici a všemi možnými prostředky se snažili upozorňovat na další kvalitní nezávislou hudbu. Po jejich rychlém úspěchu následovala erupce nezávislé muziky nazývané grunge. Americký Seattle ze kterého trojka pocházela se na čas stal pupkem světa. Nechuť podřídit se komerci byla nejlepší reklamou a gramofonové kolosy vychytrale pokračovaly ve výprodeji nekomerční muziky. Tento pro samotnou nezávislou hudbu velmi destruktivní proces Cobaina s jeho spoluhráči velmi deprimoval. Všichni tři si totiž jasně uvědomovali, že na jejich místě se vlastně mohl objevit kdokoliv z podobných rockových part. 9. dubna 1992 Nirvana věnovala na americkém benefičním koncertě pro oběti války v Bosně a Hercegovině skladbu "Rape Me" (Znásilni mě), což způsobilo skandál v celé Americe. Nirvana se nikdy nechovala podle taktovky šéfů své nahrávací společnosti a sama si vybírala podivné předkapely nebo podivné producenty. Nirvana Tento vzdor vyvrcholil při dvoutýdenním nahrávání jejich posledního studiového alba "In Utero". Tato vzteklá, punkově agresivní deska sice zdaleka nebyla komerčně tak úspěšná jako její předchůdce, ale zato přinesla umělecky cenný, nijak hitově neuhlazený materiál. Jedna zastávka tříměsíčního amerického "Steel Tour" byla 18. listopadu 1993 v malém sálu Manhattanské Upper West Side rezervována pro tři stovky pozvaných hostů a členů fanklubu. Na pódiu ozdobeném smutečními liliemi a nasvíceném svícemi předvedla Nirvana doplněná o hostující hudebníky životnost své tvorby i v beznapěťové verzi. Osvědčené hity které byly doplněné zdařilou coververzi Bowieho "The Man Who Sold the World" a zlidovělou "Where Did You Sleep Last Night" byly později vydány na albu "MTV Umplugged in New York". Cobain se neustále utápěl v depresích a své chronické potíže se žaludkem zmírňoval heroinem. Ze spárů neodvratného a chmurného konce ho nedokázalo vytáhnout ani narození dcery Frances Bean, kterou mu porodila Courtney Love, kytaristka a zpěvačka skupiny Hole, se kterou se k všeobecnému překvapení oženil 24. února 1992. Jak on, tak Courtney Love brali i po narození dcery tvrdé drogy a museli bojovat o to aby jim nebyla odebrána z jejich péče. Kurt Cobain se stále nemohl vyrovnat s náhlým přívalem slávy, zdrcující mašinérii showbusinessu a nenávistnými výpady bývalých přívrženců. Svojí autodestrukci se snažil zastavit pochybný úspěch jimž stále více pohrdal. 6. února 1994 se v Lisabonu odstartovalo evropské turné "Lollaoaloza" a kapela měla během dvou měsíců absolvovat téměř čtyřicet koncertů z čehož byl Kurt úplně na dně. Během vystoupení navíc přicházel do kontaktu s nenáviděným Billy Corganem ze společně vystupující kapely Smashing Pumpkins. Právě Courtney Love, která měla s Corganem v minulosti poměr přesvědčila Kurta k tomuto navrženému společnému turné do kterého se Kurtovi bytostně nechtělo. Na garantovaný zisk devět milionů dolaru měli zálusk i Kurtovi spoluhráči, kteří však Kurta bez jejího přispění nebyli schopni ukecat. Poté co Kurt 3. března 1994 ztratil hlas v mnichovské Terminal 1, byly zrušeny dva koncerty evropského turné a Kurt se měl zotavit v Římě, kde ho Courtney po společné noci nalezla 4. 3. v kómatu, když předtím spolykal kolem padesáti tabletek Rohypnolu a zapil je šampaňským. Vedení gramofonové společnosti toto počínání označilo za nešťastnou náhodu. Po týdenním léčení se Cobain vrátil do Seatllu. 18. 3. zavolala zděšená Courtney seattleskou polici s tím, že se Cobain zamkl v koupelně s pistoli a mluví o sebevraždě. Policejní zpráva uvedla, že v domě byly zajištěny čtyři revolvery, dvacet pět krabic munice a velké množství barbiturátů. 25. 3. manažeři Nirvany poslali Kurta do odvykacího centra v Los Angeles na dvoutýdenní odvykací detoxikační kůru. Courtney Love prohlásila, že pokud se nepodřídí, nedovolí mu vídat dcerku. 30. 3. Cobain získal zbraň, kterou mu na jeho žádost koupil jeho přítel Dylan Carlson a ještě téhož dne nastoupil na kliniku Exodus v Los Angeles. Už po čtyřicetiosmi hodinách si vyšel před léčebnu na cigaretu a svévolně nejbližším letadlem vrátil do Seattlu. 3. 4. navštívil svoji dlouholetou přítelkyni Saru Hoehn a pak se po něm slehla zem. Ráno 8.dubna 1994 elektrikář, který do jeho domu v Seattlu přišel instalovat bezpečnostní osvětlení, nahlédl do okna malého apartmá nad garáží a nalezl Kurtovo bezvládné tělo. Již dva dny předtím, 6. dubna 1994 si Kurt Cobain prostřelil hlavu. Měl na sobě džíny, košili a tenisky, vedle sebe dopis na rozloučenou. V něm mimo jiné napsal, že už velmi dlouho nepocítil radost z hudby a vystupování a měl neustálý pocit viny z toho že by měl předstírat jak ho to baví. V závěru dopisu vzkázal: "Je lepší shořet než vyhasnout". Kurt Cobain si plánoval ukončení činnosti s jeho domovskou kapelou Nirvana a chtěl se věnovat spolupráci se svoji manželkou Courtney Love a její skupinou Hole. Ve druhém plánu měl chuť přejít k akustické hudbě. Dva zbývající členové Nirvany naložili se svými životy podstatně lépe než jejich leader. Bubeník David Grohl začal hrát na kytaru a zpívat v kapele Foo Fighters, se kterou natočil několik žádaných alb a baskytarista Krist Novoselic se s jedinou deskou připomněl s projektem Sweet 75. Courtney Love se později etablovala jako úspěšná herečka ve Formanově snímku Lid versus Larry Flynt a také ve filmu Muž na Měsíci. 28. října 2002 byla vydána kompilace největších hitů pojmenovaná "Nirvana". Bonusovou skladbou je titul "You Know You're Right", který byl poslední skladbou, kterou proslulá trojice ze Seattlu nahrála. K tomuto songu vznikl i videoklip z dosud nezveřejněných záběrů kapely. V listopadu 2003 vznikl rozruch kolem Kurta Cobaina. Postarala se o něj dodatečně dotištěná čtrnáctistránková brožura, která měla již v roce 2002 vyjít jako součást jeho deníků. Tento 'bizarní a znepokojující' materiál se údajně nehodil do originálního vydání. Cobain totiž psal zčásti autobiografické vyprávění o sériovém vrahovi, které se mohlo, ale také nemuselo zakládat na pravdě. Deset let po Cobainově smrti byla vydána kniha "Love & Death: The Murder of Kurt Cobain", kterou napsali novináři Max Wallace, Ian Halperin a detektiv Tom Grant, jenž vedl vyšetřování. Kurt Cobain se údajně nemohl zastřelit, protože jeho organismus byl nadopován příliš velkým množstvím heroinu. Nečitelné prý byly otisky prstů sejmuté na vražedné zbrani atd. Režisér Gus Van Sant bude natáčet film "Last Days" o posledních hodinách života Kurta Cobaina. Hlavního hrdinu ztvární Michael Pitt, Courtney Love si zahraje Asia Argento. Premiéra má proběhnout koncem příštího roku.

Diskografie Nirvany

27. května 2007 v 13:19 | Bára :-) |  Nirvana
Diskografie: Bleach (1989) 01. Blew 02. Floyd The Barber 03. About A Girl 04. School 05. Love Buzz 06. Paper Cuts 07. Negative Creep 08. Scoff 09. Swap Meet 10. Mr. Moustache 11. Sifting 12. Big Cheese 13. Downer Nevermind (1991) 01. Smells Like Teen Spirit 02. In Bloom 03. Come As You Are 04. Breed 05. Lithium 06. Polly 07. Territorial Pissings 08. Drain You 09. Lounge Act 10. Stay Away 11. On A Plain 12. Something In The Way 13. Endless Nameless Incesticide (1992) 01. Dive 02. Sliver 03. Stain 04. Been A Son 05. Turnaround 06. Molly's Lips 07. Son Of A Gun 08. (New Wave) Polly 09. Beeswax 10. Downer 11. Mexican Seafood 12. Hairspray Queen 13. Aero Zeppelin 14. Big Long Now 15. Aneurysm In Utero 01. Serve The Servants 02. Scentless Apprentice 03. Heart - Shaped Box 04. Rape Me 05. Frances Farmer Will Have Her Revenge On Seattle 06. Dumb 07. Very Ape 08. Milk It 09. Pennyroyal Tea 10. Radio Friendly Unit Shifter 11. Tourette's 12. All Apologies MTV Unplugged In New York (1994) 01. About A Girl 02. Come As You Are 03. Jesus Doesn't Want Me For A Sunbeam 04. The Man Who Sold The World 05. Pennyroyal Tea 06. Dumb 07. Polly 08. On A Plain 09. Something In The Way 10. Plateau 11. Oh Me 12. Lake Of Fire 13. All Apologies 14. Where Did You Sleep Last Night From The Muddy Banks Of The Wishkah (Live - 1996) 01. Intro 02. School 03. Drain You 04. Aneurysm 05. Smells Like Teen Spirit 06. Been A Son 07. Lithium 08. Sliver 09. Spank Thru 10. Scentless Apprentice 11. Heart - Shaped Box 12. Milk It 13. Negative Creep 14. Polly 15. Breed 16. Tourette's 17. Blew Nirvana - Best Of (2002) 01. You Know You're Right (previously unreleased) 02. About A Girl 03. Been A Son 04. Sliver 05. Smells Like Teen Spirit 06. Come As You Are 07. Lithium 08. In Bloom 09. Heart-Shaped Box 10. Pennyroyal Tea 11. Rape Me 12. Dumb 13. All Apologies (Unplugged) 14. The Man Who Sold The World (Unplugged) 15. Where Did You Sleep Last Night (Unplugged)

Skupina s velkým S

27. května 2007 v 13:15 | Bára :-) |  Nirvana
Ano, taková je Nirvana, skupina s velkým "S", skupina, která neměla v době své největší slávy žádnou konkurenci, pak se ale stalo něco co nikdo nečekal, něco co změnilo životy mnoha fanoušků... Osudný výstřel ze zbraně ráže 22, který ukončil život sedmadvacetiletého Kurta Cobaina, tehdy v noci z 5. na 6. dubna 1994 nikdo nezaslechl. Jeho tělo bylo objeveno až v pátek 8. dubna kolem 9. hodiny dopoledne. Kurt našel osamělou smrt v nástavbě nad garáží svého domu v Seattlu. Obličej byl ranou do úst tak znetvořen, že šéfa Nirvany museli identifikovat pomocí otisků prstů.

Svůj čin se tento fanoušky bezmezně zbožňovaný a hudebními kolegy obdivovaný muzikant pokusil vysvětlit v dopise, který zanechal své ženě Courtney Love: "Hudba mně již celé roky nepřináší žádnou radost. Bylo by zločinem takhle pokračovat a vodit všechny za nos. Je lepší shořet jasným plamenem než pomalu chcípat."

Zpráva o Kurtově smrti zasáhla miliony fanoušků na celém světě jako blesk z čistého nebe: vždyť s Kurtem odešel nejen talentovaný muzikant, ale i kultovní symbol, který ztělesňoval životní pocity celé jedné generace: rebelanství a vzdor, ale také zranitelnost a vnitřní nejistotu. Kurtova kariéra byla krátká, ale až příliš strmá. Mladík z amerického městečka Aberdeen, který se nikdy nevyrovnal s bolestným rozvodem svých rodičů, založil Nirvanu spolu se svým kamarádem, baskytaristou Chrisem Novoselicem v roce 1987. Oba bývalí studenti umění dlouho hledali pravého bubeníka - natrvalo v Nirvaně však zakotvil až v roce 1990 Dave Grohl (Dave po rozpadu Nirvany založil skupinu Foo Fighters, která nyní panuje hitem "Learn to fly").

V té době měla Nirvana na svém kontě debutové, málo známé album "Bleach" (1989). Ale až druhý albový pokus "Nevermind" s pilotním singlem "Smells Like Teen Spirit" (1991) proměnil Nirvanu takřka přes noc v nejúspěšnější punkovou kapelu všech dob (...kam se hrabe The Offspring :-). Citlivý Kurt, který ve svém radikálním grungerocku a cynických textech hledal lék na svou zraněnou duši, se proti vlastní vůli stal idolem. Málo kdo tušil, že Kurt při vystoupeních na vyprodaných stadionech prožívá peklo: Zatímco tisíce fanoušků zpívali nadšeně spolu s kapelou refrén songu "Smells..." ztrácel Kurt jakoukoli chuť svou nejslavnější skladbu hrát. Během prvního turné dostal žaludeční vředy a bolesti i stres se snažil zahnat heroinem.

Jeho velká láska Courtney Love , která mu v srpnu 1992 porodila dceru Frances Bean, ho drog nedokázala zbavit - v té době v tom "jela" s ním.

Možná, že by Kurt byl ještě naživu, kdyby po narození dcery Nirvanu rozpustil, jak tehdy chtěl. Pod tlakem manažera a hudební firmy se ale vrátil do studia, kde s kolegy natočil album "In Utero" (1993). Jeho vnitřní krize se prohlubovala, Courtney ho dvakrát na poslední chvíli vrátila k životu, když ho po předávkování převezla do nemocnice. Naposledy to bylo v Římě během evropského turné v březnu 1994, pár dnů před plánovaným koncertem v Praze.

Turné bylo přerušeno, ale Kurt již nenašel vůli k životu. O měsíc později se definitivně rozhodl pro dobrovolnou smrt. Courtney rozptýlila jeho popel do všech koutů světa: část vysipala do Tichého océnu, část na zahradu v Seattlu a část poslala do Nepálu mnichům buddhistického kláštera...

Baskytarista Chris Novoselic Nirvanu rozpustil: "Za Kurta neexistuje náhrada," prohlásil tehdy Chris.

Dave Grohl ještě s kytaristou Patem Smearem založil skupinu Foo Fighters (Learn to fly). Courtney prodělala těžké období plné skandálů, ze kterého jí pomohla hlavní ženská role ve Formanově filmu "Lid versus Larry Flint". Nová Courtney se zbavila závislosti na drogách a dnes žije v Los Angeles s malou Frances Bean (8) a hercem Edwardem Nortonem, se kterým se seznámila v roce 1996 při natáčení filmu.

Jména členů

27. května 2007 v 13:10 | Bára :-) |  Korn

Nynější členové

 • Jonathan Houseman Davis - zpěv, dudy
 • Reginald Quincy "Fieldy" Arvizu - basová kytara
 • James Christian "Munky" Shaffer - kytara, zpěv
 • Joey Jordison - bubny - dočasný záskok ze SlipKnot
 • Clint Lowery - kytara - dočasný druhý kytarista, člen kapely Dark New Day

Dočasně nehrající členové

 • David Silveria - bubny

Bývalí členové

 • Brian "Head" Welch - kytara, vokály (1993-2005)

Hráli v kapele, ale nebyli regulerními členy

 • Terry Bozzio - bubny - záskok za Silveriu při náhrávání nového alba
 • Rob Petterson - kytara - Nahradil Heada před Evropským turné v roce 2005.Nastálo ho však kapela doposud nepřijala,a ani se o rozhodnutí nikterak nevyjadřovala.Rob též funguje jako doprovodný zpěvák.

Vznik kapely

27. května 2007 v 13:06 | Bára :-) |  Korn
Americká formace Korn vznikla na počátku roku 1993 v kalifornském městečku Bakersfield z předešlé formace Lapd, k jejímž čtyřem členům byl ze souboru Sex Art zlákán Jonathan Davis, slyšící na přezdívky HIV nebo Faget. Za mikrofon se tedy postavil dudák Jonathan, do 5i bachratých strun bušil svým perkusivním stylem Fieldy, 7i-strunné, často velmi podladěné kytary trestali Head a Munky, zatímco do bicích bušil, tenkrát ještě náctiletý David Silveria. Kapela se pojmenovala Korn, tedy kukuřice s hrubkou na začátku, kdy místo písmenka "C" zvolila "K" a také s dětskou chybou se stranově převráceným "R". Tento název byl inspirován hodně oplzlým homosexuálním příběhem o sračce, co po orgasmu jednoho vypadala na jazyku druhého jako kousky kukuřice (záznam z interview). Provokující kvintet se vydal na koncertní štaci po níž se ze zapadákova přemístil do Los Angeles. V roce 1994 tato pětičlenná sebranka vyrukovala s eponymním debutovým bezejmenným albem, naditým pořádnou porcí mixu rapu, hardcoru, hip-hopu, industriálu, funku a metalu. Jonathan ve svých velice osobních autobiografických textech s nevídanou emotivností obnažoval své "zfuckované" dětství a také permanentní traumata, jež ho doprovázela od dob co přijal místo asistenta coronera v Kern County, kde na pitevním stole vídával desítky obětí různých nehod a také násilnických činů. Hudebně posluchače, kromě jeho neumělého a o to více prožitého vokálu a mrmlání, šokoval především ultrahutný kytarový zvuk s hluboce naladěnými sedmistrunnými kytarami a "kopákovitou" basou.
Po rozsáhlém US turné přišla pětice flustrovaných disharmonických hudebníků v roce 1996 se svým druhým, ještě obludnějším psychopatickým albem "Life is Peachy", jež na jedné straně překvapivě nepostrádalo humorné ingredience v předělávce "Lowrider" a na straně druhé, bylo po okraj naplněno totální žumpou, například v kreativně nazvaném titulu "K@#´%!".
Po tradičně obsáhlé šňůře, Korn v roce 1998 vyvrhli fošnu "Follow The Leader", jež debutovala na prvním místě prodejní hitparády Billboard Top 200. Korn zaujali především svoji schopnosti vyjádřit naprosté znechucení nad stavem amerického národa. Na této studiovce se ve skladbě "Children of the Korn" podílel raper Ice Cube a v songu "All in the Family" zase hostoval rapující Fred Durst z nu-metalového hybridu Limp Bizkit. O tom, že členové skupiny nejsou necitlivými hovady svědčí na desce zařazená skladba "Justin", jež vznikla poté co Korn vyplnili na popud nadace Make a Wish přání čtrnáctiletého, posledním stádiem rakoviny trpícího fanouška, aby s ním jeho oblíbenci strávili několik minut. Korn nakonec nevyléčitelně nemocného klučinu potěšili svoji několikadenní přítomností. Deska se dobře prodávala i díky dvojici solidně přijatých singlů, písně "Got the Life" a skladbě "Freak on a Leash", jež byla při transformaci do videoklipu částečně obdařena zdařilou kreslenou animaci.
Již po roce se pětice výtečníků z uťáplého zapadákova přihlásila se svým dalším velmi kvalitním albem "Issues". Deska, jejíž obal vznikl podle návrhu vítěze soutěže vyhlášené hudební televizi MTV, rovněž ihned kralovala na špici Billboardu a o nějaký čásek později získala čtyřnásobnou platinu. K nejlépe přijatým titulům z tohoto elpíčka patřil bezesporu singl "Falling Away from Me".
Tři roky nato, poté co se členové "Kukuřice" alespoň z části vypořádali se svými osobními problémy natočili v rozličných studiích své nejdražší "čtyřmilionovo-dolarové" album "Untouchables". Masivní hradba, často o oktávu níže podladěných kytar byla na tomto poměrně hodně melodickém albu doplněna spoustou syntetických zvuků. Tvrdý a úsečný funkový projev basovky byl pro tentokrát nahrazen katastrofickým valivým duněním, jež bylo ještě více umocněno zvukem neuvěřitelně zhutnělých bicích. Zpěv Jonathana Davise prozradil, že se v uplynulých letech nevěnoval jen chlastu, ale také hlasové průpravě. Nová deska kvintetu Korn jednoznačně zařadila tuto kalifornskou formaci k nejenergetičtějším skupinám současnosti.
21. listopadu 2003 skupina Korn vydala nové album "Take A Look In the Mirror", jež bylo ohlášeno singlem "Right Now". Frontman Jonathan Davis změnil v posledních letech životní styl, což se logicky odrazilo na posledních dvou albech. Ten tam je jeho uřvaný a uječený projev vtisknutý do alb "Life is Peachy" a "Follow the Leader". Davis se stále zdokonaluje ve zpěvu a na poslední desce si k mikrofonu přizval rappera Nase.
23. července 2004 se Amíci vydali v rámci třetího ročníku putovního turné "Project Revolution Tour" v Cincinnati v Ohiu na dvaatřicetizastávkové turné po Spojených státech. Spolu s 'kukuřicí' se představily i kapely Linkin Park, Snoop Dogg či Helmet. Mezi tím vydávájí k 10. výročí vzniku kapely, album "Greatest Hits Vol. 1", které ssebou přináší dva cover songy: Another Brick In The Wall od Pink Floyd a Word Up od hvězd 80ých let - skupiny Cameo.
22. února 2005, kdy jsou Korn zavření ve studiu a pilně pracují na psaní své desky, opouští znenadání tento věhlasný kvintet, kytarista Brian HEAD Welch, aby zasvětil svůj život Bohu...
Tato 4-člená osádka ještě dokončila album "See You On The Other Side", které se dostalo na prodejní pulty na podzim roku 2005 a vyrazila na rozsáhlé Evropské turné, při kterém poprvé zavítala do České republiky. (Toto vyvrcholení každého Korn fanouška se uskutečnilo 30. srpna 2005 v pražské T-mobile aréně kde koncert sledovalo kolem 10 000 diváků).
Tento rok (2007) Korn vydali MTV Unplugged album, kde hostovali The Cure a Amy Lee z Evanescence. Brzo má vyjít nové studiové album, které ještě nedostalo název, ale kapela již do světa vypustila songy I will protect you a Evolution. Munky zmínil jeho nejoblíbenější songy z 8mého alba - "Evolution", "Starting Over, "I Will Protect You" a "Kiss".
Za svoji kariéru kapela Korn prodala celosvětově přes 25 milionů zvukových nosičů.

Malé info

27. května 2007 v 13:03 | Bára :-) |  Korn
Korn (podle loga skupiny i KoЯn) je nu metalová hudební skupina z kalifornského Bakersfieldu. Hrají nu metal, který je směsí metalu a rapu, hrají podobnou hudbu jako Limp Bizkit (kteří byli skupinou Korn objeveni), Staind a Incubus. Od roku 1994, kdy byl vydán debut se stejným názvem jako kapela-Korn, prodali více než 25 milionů desek po celém světě, z toho 16 milionů v USA, kde jsou nejlíp prodávaná metalová skupina za posledních 12 let. Na jaře roku 2005 po více než desetiletém působení skupinu opustil kytarista Brian "Head" Welch, stalo se tomu kvůli náboženství. Brianovi například vadilo, že v klipu znázorňuje hyenu okukující striptérky v baru. 30.srpna 2005 byl první koncert kapely Korn v České republice, který se uskutečnil v pražské T-mobile Aréně za účasti více než 16 000 diváků.