The Offspring - punk-rock

7. dubna 2007 v 21:30 | Bára :-) |  The Offspring
V roce 1984, kdy byla kapela zformována, byla původní punková scéna v Kalifornském Orange Country poněkud roztříštěná. "Na naší vysoké škole byly především scény rocková, tak jako moderně-popová, New Wave a taky punková," vzpomíná Dexter. Holland však sám členem žádné z kapel nebyl. "Sporty pro mě byly opravdu něco velkého," říká Holland. "Byl jsem členem týmu v přespolním běhu."
"Tenkrát můj starší bratr dotáhl domů nějaké desky místních kapel jako Rodney on the ROQ, Agent Orange Country, The Adolescents, jejich muzika mi otevřela oči, bylo v ní tolik energie a melodií," vzpomíná leader kapely Dexter. "Jejich muzika mi otevřela oči. Do té doby jsem se věnoval hlavně studiu. Jednou za čas jsme si zašli s kámošem někam zařádit, jinak nic zvláštního. Tohle byl zlom." Dextera, který dosud poslouchal jen příležitostně už i docela otravný pop, se tato hudba naprosto zmocnila. Okamžitě vyměnil všechny své staré desky za punkové a oblíbil si T.S.O.L., The Adolescents a Agent Orange Country.
Předtím byl Holland spíše příležitostný posluchač, avšak brzy nato byl schopen zhltnout i Flipside a Maximumrocknroll, časopisy pro fanoušky z Pasadeny a Berkeley. Hollandův spoluhráč z běžkařského týmu, Greg Kriesel, objevil punk dokonce později - první punk vůbec nezaznamenal, bylo mu to jedno. "Hudba pro mě moc neznamenala," říká. "Začal jsem s posloucháním, protože to bylo všude kolem, a já si na to zvykl."
Brzy nato shlédl Holland společně s kamarádem Gregem plně vyprodaný koncert kapely Social Distortion. Propuklo v něm nadšení a rozhodli se založit vlastní kapelu. Sehnali ještě dva kluky z oddílu a dali si název Manic Subsidal. Tehdy však ani neměli vlastní hudební nástroje a nikdo neuměl pořádně hrát. "S Gregem jsme si bezvadně rozumněli a skupina vlastně vznikla po jednom dni zkoušení," vzpomíná Dexter. "Bryan a já jsme se učili společně," říká Kriesel. "A on tehdy dokonce ani neuměl zahrát akord. A tak něco zahrál a já se to pokoušel zopakovat. Přes léto jsme už hráli nějaké melodie, ale chvíli to trvalo." První místo zkoušení byl Krieselův dům. "To byl vždy zapadák," říká Greg. "O víkendu se nás tam sešlo až dvacet. Já měl patro, tam jsem mohl trávit hodně času, moje máma byla v přízemí. V tomhle byla vždy supr."
Na podzim 1984 začal Dexter studovat na univerzitě obor molekulární biologie, a tak zbyly skupině na hraní jen víkendy. Do kapely přišel kytarista Noodles, který vystudoval Pacifickou univerzitu a v té době dělal na Gregově škole školníka. Byl v kapele jediný, kdo měl více než 21 let, a tak chodil kupovat pivo. "Pamatuju si, že jsem byl Bryanem ohromen," říká Wasserman, "Když jsem ho poprvé viděl s jeho černými vlasy a kostkovanými kalhoty, říkal jsem si 'Co děláš?'. Ale myslel jsem si, že je to supr, jít po tom, co chci."
Přistěhovalec Ron Welty se do kapely dostal v roce 1986, když mu jeho stařší nevlastní sestra domluvila schůzku s Hollandem. "Moje máma byla přes rozvody," říká Welty. "Provdala se a my se stěhovali, potom se rozvedla, zase jsme se stěhovali." Ron měl pouhých 16 let, když poprosil Hollanda, aby mohl nahradit jejich bubeníka, který odešel studovat medicínu, a vyplnil chybějící část kapely.
V roce 1987 si Offspring zaplatili za uvolnění jejich vlastního 7-palcového singlu. Neschopní dovolit si další částku pro vložení přední strany, koupili lepidlo a stranu přilepili. "Dodnes kryty nedrží moc dobře pospolu," říká Holland. Dalo to kapele dva a půl roku práce za prodej 1 000 vytištěných kopií. Po dvou letech, kdy se o ně nikdo nezajmal se Offspring podařilo uzavřít smlouvu s Nemesis, malým punkovým labelem distribuovaným Cargem.
Po spolupráci s producentem Thomem Wilsonem se jim podařilo nahrát svůj další 7-palcový singl Baghdad, a brzy se dočkali svého debutového stejnojmenného alba The Offspring. Kapela vyjíždí ve své první dodávce na klubové turné a začíná se zamlouvat Brettu Gurewitzovi, který je členem známé punkové bandy Bad Religion a právě si zakládá své vlastní vydavatelství. Smlouva je bez váhání podepsána a v roce 1992 uvolňuje Epitaph Ignition, jejich druhé album. V roce 1994 proráží singl Come out and Play a špičkový tophit Self Esteem - obě tyto písně dostávají jejich třetí album Smash k nejprodávanější nahrávce všech dob. Následuje celosvětové turné, které trvá neuvěřitelné dva roky!
Po úspěchu Smashe objevili noví fanoušci také Ignition, které se znovu objevilo v prodeji. Vzhledem k vysoké ceně a chabé kvalitě staršího stejnojmenného alba, se v roce 1995 kapela rozhoduje album převydat pod svým vlastním vydavatelstvím Nitro. Nitrem byly vydány alba několika dalších kapel, jako Vandals, AFI a Guttermounth. O rok později po sporech s ředitelem Epitaph Brettem Gurewitzem kapela podepisuje smlouvu s Columbia / Sony Music a v únoru 1997 vychází její další album Ixnay on the Hombre. Tohoto roku taky Dexter a Jello Biafra zakládají benefiční organizaci FSU a Offspring se vydávají na další světové turné.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 petr petr | E-mail | 9. května 2007 v 15:49 | Reagovat

sou to borci

2 zaza zaza | 25. srpna 2007 v 18:49 | Reagovat

naprosto souhlasim!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama