O Emo

29. dubna 2007 v 21:22 | Bára :-) |  EMO
Všem doporučuju si to přečíst až do konce i když je to dlouhý !!!
Úvodem bych chtěla říci, že tento článek ( nenapadá mě jiné lepší pojmenování tohoto smělého počinu ) je určen především dnešní ( české ) zmedializované mládeži, která s nadšením navštěvuje myspace a vampirefreaks, kde obdivuje profily sladkých hochů a dívek, kteří na ně ve svém pruhovaném triku, patkou přes obličej a s korály na krku smutně hledí se slzami v očích, které jim rozmazaly oční linky. Pokusím se těmto " emokids " vysvětlit, proč je nějaké " emo boy kissing boy " a devadesátiprocentní bisexualita naprostý nesmysl, a že to rozhodně nejsou nějaké typické rysy hudebního stylu - ema.
Ovšem ráda bych tento článek věnovala i lidem naprosto nezasvěceným, kteří vnímají emo pouze jako jakousi maškarádu, která si obutá do tenisek a prohrabujíc si své tmavé vlasy, pomalu vykračuje ulicemi.

Přemýšlela jsem, jak tento článek zkonstruuji. Nakonec jsem dospěla k názoru, že nejrozumější a nejpřehlednější bude hned ze začátku vysvětlit, co je to emo ( emocore ), kde se vzalo a k čemu je vlastně dobré….
Zapomeňte na všechno, co jste doposud o emu věděli. Hotovo? Můžeme začít.
Emocore se vyčlenilo někdy v osmdsátých letech z Hardcore punku….Emo je tedy svým způsobem punk ( opavdu je to tak, nekrutte hlavami :) ). Jaký je tedy rozdíl mezi punkem a emem? V emu nastala hlavní změna ve zpěvu - zpěvák chvílemi křičí, sténá, nebo naopak šeptá - prostě prožívá hudbu ( emoce ). Emo je subkultura! Uznává tedy jakýsi životní styl a názory. Chce ovlivnit společnost, aby se chovala etičtěji a hummáněji - hlavně potom vůči zvířatům a přírodě jako takové. Proto se zajímá o politiku, ekologii a morální zásady. A i proto je zde snaha stát se sXe ( SxE ), což znamená " straight edge " - žádné drogy, tabák, alkohol ( někdy třeba i kofein ) a hlavně být veganem či vegetariánem. Také je tu samozřejmě silný " kult " DIY ( nebo-li " Do It Yourself " ), který spočívá ve vyrábění si různého oblečení, doplnků a pod. různými technikami…. Prostě je to snaha být, co nejméně závislý na konzumní společnosti, což je v undergroundu vcelku předpokládaná záležitost. To by bylo zhruba k životnímu stylu ( který má své kořeny samozřejmě v HC ).

Co se týče kapel….to je poněkud složitější. Jisté je, že mezi první " průkopníky " patřili Rites Of Spring, Embrace, One Last Wish, Husker Du, Dag Nasty a další…. Linie pokračuje kapelami jako jsou: Moss Icon, Heroin, Indian Summer, Sunny Day Real Estate, Elliott a mnoho - opravdu mnoho dalších. Pak nastává " problém "…. Přichází rok 2000 a názory se rozcházejí. Jako kdyby se posluchači rozdělili na dvě skupiny - první, která vyznává " old school " a ( v jejích očích ) popovější novinky odmítá. A druhá, která nechává scénu růst a nabalovat na ni takové kapely jako jsou: Fall Out Boy, Finch, From Autumn to Ashes, From First to Last, Funeral for a Friend, Hawthorne Heights, Matchbook Romance, My Chemical Romance, Panic! At The Disco, Silverstein, Something Corporate, The Starting Line, Taking Back Sunday, The Used a plno dalších. Je pravda, že některé nynější kapely, které jsou označovány za emo už dávají spíše na image, prodej desek a hrají, protože je muzika prostě baví. Názory, které emo chtělo říci už byly řečeny kapelami v devadesátých a dřívějších letech.
Tedy, co se týče mě, tak v tom mám jasno i nejasno. Jak bych to řekla, aby to nevyznělo, tak , jak to stejně vyzní….Prostě, když potkám člověka, který zná a poslouchá kapely, které se řadí do old school, tak z něho mám hned lepší pocit, než z člověka, který zná pouze ony popové ( ano, jsou populární ) " novinky ", které ještě ke všemu viděl na MTV. Mám zkušenost, že ten člověk, který se spíše zabývá těmi kořeny ví o subkultuře asi tak ( abych nelhala ) o sto procent víc, než onen druhý zmíněný, který se ( aby bylo dílo dokonáno ) hned prohlašuje za strašného " emaře " ( mimochodem výrazy jako: emař, emokid, emoboy, emogirl, emopes, emotužka a emotoaletní papír mi taky zrovna " nevoní " ) Ale také znám lidi, kteří poslouchají kapely bez rozdílu, i když si je uvědomují a působí na mě rozumným dojmem. Já osobně poslouchám z ema pouze to, co se mi líbí a to, co mě nějakým způsobem ( avšak né vizáží ) zaujme. Ale na nějaké nynější kapely jsem už vysloveně alergická, snažím se soustředit na ty " starší " kapely.
Tak, to bylo tak stručně k emocore….na tom přeci není nic špatného, ne? Myslím, že člověk, který předtím o emu nevěděl zhola nic nemá po přečtení těchto řádků důvod se o emu vyjadřovat s opovržením, nebo s posměchem.( A také bych pro ně touto větou ukončila své povídání a poprosila je, aby si pamatovali, že emocore je poze všechno to, co jsem zmínila výše a nic víc! Pokud tedy budou pokračovat ve čtení, chci je upozornit, že následující řečené věci nemají s emocore NIC společného ).
Ano, milé děti, ted se dostanu k Vám :)
Ještě jsem zapomněla na ony emokids, které jistě ted doufají v odpověd, proč jsem se v historii ema ani slovem nezmínila o patkách, černém laku na nehty, depresích, smutném pohledu do země, barevných korálech, nadmíře bisexuálních chlapců, namalovaných srdíčkách na rukou, růžových teniskách, plakajících dívkách i chlapcích, žiletkách, pruhovaných tričkách a tak dále, a tak dále………….
Víte proč jsem se o těchto věcech ani jednou a ani slůvkem nezmínila?
PROTOŽE JE TO NESMYSL! A NEMÁ TO S EMEM NIC SPOLEČNÉHO!.....
Ano, mé zlaté domnělé " emokids ", přesně proto :)
Och, je mi jasné, že někomu jsem ted dvěma větami zničila veškeré idee o světě, zbourala jsem vše, pro co dosud žil, ano, jsem zlá, zlá mjk! Ale jsem také pravdomluvná…Ruku na srdce, ( máte ho přeci tak velké a oevřené, jistě to pro Vás nebude problém ), chcete žít pro nesmysl? Chcete žít pro pózu? Chcete být všem lidem, kteří uznávají emo pouze pro smích? Chcete, aby se o Vás natáčela posměšná videa? Chcete, aby si všichni, kdo o emu prozatím nic nevěděli díky Vám pomysleli ( a to zcela právem ), že emo je ta největší pí*ovina, kterou kdy ve svém dosavdním životě poznali? Aby se všichni od této skvělé muziky a jedinečného ( a podle mě i správného ) pohledu na svět odvrátili jenom proto, že poznali nějaké pozérské emokids?
Zamyslete se nad sebou. To, co považujete za " emo módu ", to není žádná emo móda, vždyt vůbec nikdo neví, kdo to vymyslel! Kde se to vzalo, nebo z čeho to vzešlo? V emu panuje DIY kultura, sami si běžte něco ušít, uplést, vyrobit a né honem rychle kupovat řadové výrobky.
A taky bych byla opravdu velice ráda, kdyby mi někdo vysvětlil, jak jste přišli na tu bisexualitu…..zanechám ted veškerých faktů a přinutím Vás, aby jste použili mozek a zamysleli se. Jak si to představujete? Vždyt podle toho, co prezentujete je téměř každý " emo " kluk bisexuální nebo gay. To znamená, že, když poslouchám emo, tak musím být bisexuální? Co je tohle za blbost?!Nebo to mám chápat tak, že každý homosexuál ( či bisexuál ), který se narodí, tak je předurčen k tomu poslouchat emo? Čili bisexuál, který neposlouchá emo, vlastně ani není bisexuál! Měl by se za sebe stydět!….Nebo, já opravdu nevím, jak to mám pochopit. Nebo to je jen čirá náhoda, že všem bisexuálům na světě se líbí emo hudba? Vždyt to ani není z praktického a biologického hlediska možné, aby jich bylo tolik. Rozum do hrsti lidi!

A v neposlední řadě se dostanem k těm Vašim oblíbeným emocím, to je taky kapitola sama pro sebe. Pořád slyším, jak se oháníte tím, že pláčete a dáváte najevo svůj smutek proto, že se za to nestydíte, projevujete přeci EMOce. Myslíte si, že ted jsem si naběhla, že ano? Protože se v historii emocore o emocích zminuji. Houby s octem, milí přátelé. Nabyli jste totiž klamného dojmu, že emoce, které jsou opravdu bez diskuze spjaty s emem, se projevují právě tím, že si popláčete, když na Vás byl někdo zlý, když jste ztratily své pruhované " emo " ponožky, nebo když Vám došel lak na vlasy. Nesmysl, od začátku do konce nesmysl. Emoce, které jsou míněny v emocore přicházejí do popředí v souvislosti s konzumem a materialismem. Prostě a jednoduše se klade větší důraz na emoce a morální zásady.

Já vím, že jestli si ted mé povídání, čte někdo, kdo má profil nacpaný líbajícími se chlapci a dívkami v pruhovaných šatech, včera si nechal udělat piercing do rtu ( aby byl správný emák ), dnes předvedl rodičům hysterický záchvat pláče, protože mu místo mandarinek koupili pomernače a zítra se chystá obarvit svůj nový ( solidně emotivní ) sestřih vlasů na černo, tak pro něj bude jednodušší pomyslet si o mně, že jsem střevo, které neví, o čem mluví, než aby svůj způsob života ( znovu :) ) , nebo alespon svůj styl oblékání od základu změnil.
Milí pozéři, zamyslete se nad tím, vždyt underground a subkultura ( ke které se přeci hrdě hlásíte, protože tvrdíte, že jste emo ) vyžaduje po člověku originalitu a schopnost přežít v dnešním ( ano, já vím, tolik černém a vůči Vám tolik krutém ) světě. Ale Vy……Vy jste všichni stejní, jak na běžícím pásu, žádný nápad, žadná originalita, a když se vyskytne problém, tak se schoulíte do temného koutku a tam pláčete. Na jednom blogu jsem se dokonce dočetla, že jako správná " emogirl " musím chodit pomalu, nikomu se nedívat do očí a vypadat smutně - to snad ani nebudu komentovat, nehrajte na mě, že jste úplně pitomí a uznejte, že je to jedna z největších blbostí, jaké jste kdy četli.
Přestante se schovávat za Vámi uměle vytvořené jakési " emo ", nechci od Vás po tom, co si tohle přečtete, slyšet, že s tím souhlasíte, ale, že Vy nebrečíte, a že emo posloucháte, a že chcete pro přírodu to nejlepší - to můžete, ale bez té pitomé pózy! Také dobře chápu, že se chcete někam zařadit ( to každý ) a banda milých, vždy krásně nalíčených, upravených a čistě a hezky oblečených lidí ve Vás vzbuzuje pocit štěstí - který, jen tak mimochodem, stejně potlačujete, protože musíte být hrozně smutní a koukat se do země. Ale v ostatních to vzbuzje pouze posměch. Jestli se Vám to líbí, rádi se takhle oblékáte a rádi se přetvařujete, tak si tak pro mě za mě klidně i žijte, ale když už jste s tou umělotinou začali, tak to dotáhněte do konce a vymyslete si svůj vlastní uměle vytvořený kult a nazvěte si ho, jak chcete, ale přestante používat výraz EMO - protože Vy jste pravý opak, chováte se opačně, než je pro subkulturu typické. Jenom tím emocore ubližujete a to myslím zcela vážně.

Možná se Vám zdá, že to byla vyčerpávající snaha některým lidem otevřít oči, ale já jsem ještě zdaleka neřekla vše, co bych říci chtěla a je mi jasné, že někdo to opět nepochopí, i když to vidí černé na bílém ( respektive bílé na modrém ) a své pózy se nebude chtít vzdát. Právě proto mi chybí osobní kontakt, říci to člověku osobně a s patřičnými argumenty.
Pokud nevěříte mně ( což je od Vás velice neslušné, protože jsem nad tímhle článkem strávila tři hodiny ), tak se taky občas snažte získávat informace někde jinde, než na myspace, nebo VF
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 marian marian | E-mail | Web | 22. května 2007 v 22:33 | Reagovat

No ja jsem si to cetl letem svetem, ale taky jsou pro me emacci stredem zabavy, vetsich bobuchancu jsem nevidel.Je to silene... Nic hroznejsiho snad uz nemuze byt.trendovka jako prase, vsichni chcou byt stejni blbecci jak v uniformach, smesne... Jenze to jim nevysvetlis, vzdycky tady budou tihle opakovacci..

2 Admin Admin | 27. května 2007 v 13:48 | Reagovat

Tohle je věc názoru

3 jájájá Kája jájájá Kája | Web | 23. června 2007 v 15:17 | Reagovat

nejsem emo, po té stránce, po které je to tu napsané, ani nevím co to vlastně je, ale pokud je to jak se tu píše, ani nechci být, ty pravidla rádoby emo, to sou takový blbiny, že to svět neviděl

4 distresedangel distresedangel | 30. června 2007 v 18:18 | Reagovat

pro každýho je emo něco jinýho a podle mě emo jen o hudbe neni.

5 sirotek sirotek | E-mail | 7. července 2007 v 15:47 | Reagovat

EMo jak ho chápeme je víc i méňě než je tu napsáno, ale ano, autorka má pravdu, ale pro některé lidi se emo stalo trošku víc, nevím jak vám to říct, vysvětlit, aby jste pochopily jak to myslím... Na jednu stranu s autorkou na 100%  souhlasím, na druhou stranu, pro mě se emo stalo něčím trošku víc, stalo se tím co mě drží nad vodou, protože většina lidí co "nejsou pozéři" (kdo je to vlastně pozér?? hmm??) mě dokázali pochopit, oproti "obič" lidem (všímejte si uvozovek!! nechci urážet, nebo něco jiného, nebo se povišovat, pouze sem to použil jako obrazné označení...) ale to je tím že jsem zase na druhou stranu pokud de o emopunkery, poznal jen ůžasné a citlivé lidičky... Takže vlastně to co píšu postrádá smysl... A ani jsem se nedostal k tomu co jsem původně chtěl... Osud... (nevěřím na něj) Haluz... (jop, to je to pravé...)

6 nekooo nekooo | Web | 9. července 2007 v 16:36 | Reagovat

vycerpavajici clanek, ale.... BOMBA!!!! Konecne to nekdo pochopil!!!!! Lidi vzbudte se!!!! Jestli se vam ta moda libi, tak to klidne noste, ale nerikejte tomu emo!!!!!

No proste Baro, sem s tebou, zustan takova, jaka si a hlavne stuj si za svym nazorem, protoze je DOST DOBREJ!!!!!!! Mas otevreny oci, doufam ze ti nebude vadit, kdyz si na svuj blog dam odkaz na tvuj clanek... diky moc

7 šárka šárka | 27. července 2007 v 14:59 | Reagovat

Taky souhlasím s tím článkem!!! A myslím, že emo v české republice vůbec neexistuje!Tady se lidi jenom přetvařují a dělají ze sebe to co nejsou a nikdy nebudou, ale neříkám že všichni!

8 Marky Marky | 5. srpna 2007 v 13:07 | Reagovat

Bomba

9 simona simona | 6. srpna 2007 v 14:08 | Reagovat

dobre napisane.prestne toto sa snazim powedat kamosom uz dost dlho,,ale asi im poslem link nech ci to precitaju a nech pochopia ze to co robia nema z emom nic spolocne a ze robia "emu" iba hanbu!

10 Jakhö Jakhö | Web | 12. srpna 2007 v 22:42 | Reagovat

Ale EMO nemá s punkem nic společnýho!!

11 nikinkaemo nikinkaemo | Web | 19. srpna 2007 v 18:00 | Reagovat

Jj ema ma docela dost spolecnyho s emo stylem :)

12 Whide Whide | E-mail | Web | 8. října 2007 v 11:00 | Reagovat

Nesnášim emo a nenávidim toho kdo je emo a myslim si že punk a emo je celkem dost odlišný nemyslíte lidi?

13 Marťasek Marťasek | E-mail | 16. října 2007 v 23:18 | Reagovat

No jestli ste viděli jedno zajímavý videjko na youtube ze srazu emo tak víte že v ČR žádná emo osboba neni. je to fakt prdel to video doporučuju...http://youtube.com/watch?v=ziLs0Mraa64&mode=related&search= prostě mazec. mějte se tu Punk not dead

14 theKinkyOne theKinkyOne | 9. prosince 2007 v 19:26 | Reagovat

kazda hudba je emocionalni...az na to ze konkretni emo styl hudby je proste vic zamereny na vyuziti hlasu interpreta do emoci v ruznych polohach a smysluplnych textech o pocitech..coz ale nemusi byt prece jenom u ema...emo moda vznikla z kopie neci originality a vyuzite v modnim prumyslu jako sranec ktery blboucke deti nazyvaji emo.. kua je nova doba nemyslite ze uz by se decka meli zacit ve skole ucit neco jinyho misto tech picovin...ne kazdej je chytrej ve vecech ktere se ucime ve skole ale kolik lidi je blbych v jinych vecech...a presto se porat uznava jenom to v cem mame byt podle skoly chytri...a ze by negdo treba otevrel oci takovymto dementnim detem..skola a rodice a veskera autorita sou na picu proc mam poslouchat nekoho o kom si myslim ze nema pravdu..anarchy rules...holka zastavas vecinu mojich nazoru, vpogo blog :)

15 Michal Michal | E-mail | 25. prosince 2007 v 14:00 | Reagovat

Uzasny clanek jsem moc rad ze jsem si ho mohl precist cely hodne jsem s toho pochopil ale taky se muj nazor nezmenil predtim jsem si myslel ze emo jsou curaci a ted jsem zjistil ze vlasne u nas skoro emo neni a otech co se za emo vydavaji si stale myslim ze curaci jsou takze se prome nic nezmenilo. Akorat vim ze se mi hodne nazoru s toho praveho ema libi a jsem rad ze znam pravdu o emu . Mozna bychom meli vymyslet tem saskum nejaky novy nazev mozna ze se to uchyti :-}

16 Sorrow Sorrow | 25. prosince 2007 v 22:53 | Reagovat

sdASD

17 Sorrow Sorrow | 25. prosince 2007 v 22:54 | Reagovat

Tear Stained Fool

18 Johana Johana | 9. března 2008 v 9:43 | Reagovat

Svělej článek,myslím že by si to měli přečíst všichni ,,emoboys,emogirls,emokids" atd...  Přeju hodně úspěchu!

19 Irca Irca | 22. března 2008 v 12:25 | Reagovat

WOW...ja proste nemam slov...tvuj clanek je ten nejrozumnejsi nazor, jakej sem kdy cetla...uz strasne dlouhou dobu cestuju z jednoho antiemo blogu do druhyho a obhajuju nas...nas, co se k tem novejm ptacatum nehlasime, nas, co si z jejich stupidnich a na hlavu padlejch pravidel akorat strilime, nas, co sme ziletku newideli ani na obrazku, nas, co mame radi smich, spolecnost a dobrou muziku...par lidi me pochopilo, par lidi se mi dokonce i omluvilo...je pravda, ze se mi prouzky libi a patku nosim rada (ale to uz od malicka :D) jen me stve, ze kdykoliv se potkam s nekym novim, tag prvni co slysim-jezis ty ses emo? a ty se jako rezes? NE nerezu a zadnej normalni clovek to nedela!!! To ty kretensky pubosi, co si mysli, ze kdyz se riznou tag budou emo nam delaji jen wostudu a pak nas ostatni lidi s nema hazej do jednoho pytle a to me fakt s*re...mno nic nebudu se zbytecne rozcilowat, jen sem ti chtela podekovat za zorumnej pohled na tuhle problematiku...

20 Irca Irca | 22. března 2008 v 12:27 | Reagovat

Michal: Mno o tom novym nazvu taky premejslim....brej napad

21 Punkowey ananas Punkowey ananas | 7. dubna 2008 v 15:49 | Reagovat

Zdrawíčko =)Tyo, fest dobrey článek, doufám, že jestli si tohle čelt nějakey pořezaney nebo zmalowaney, zlakowaney, nažehleney, pokresleney, zdeprimowaney, a bůhwí jakey Emáááč, že trošku pochopil, co to wlastne  je?! - že je to jenom kopie a napodobenina milionu dalších takowých pomatenců jako je práwě on:) Myslím si ,wšak, že je zbytečné se tady nad těmito "karikaturami" nějak wzrušowat či rozčilowat - nemá to cenu jsou přece EMO, je to jejich žiwot, to co je drží nad wodou a udržuje je při žiwotě:D:D:D

Možná sem na ten nowey názew přišla:D DEMO! Ano to je ten spráwney názew pro ty, co wlastně ani newí WO CO GOU..

No už rači končím... tak Čusowka a proberte se wy EMÁČI W MEKÁČI :D

22 ČR emo? Hnus! ČR emo? Hnus! | 26. dubna 2008 v 10:08 | Reagovat

No, pokud autorka mluví pravdu a EMO, které zastává názory sXe a DIY je naporosto v pořádku, ale emo, které chodí tady v ČR po ulicích, oblékají se velmi zvláštně - aby vypadali jinak - ... chtějí totiž zřejmě být originální... Nesmysl! ČR emo originální není, protože když větší skupina lidí dodržuje stejná pravidla oblékání tak prostě asi těžko budou originální... Dál čumí do země div do člověka nevrazí a když vrazí tak se ublíženě rozpláčou jako by jim někdo vzal lízátko... Ubližují si, protože to je prostě v nějakých hloupých pravidlech a server VF vypadá jako by byl pro ně založený na zakázku tak já už nevím co bych k tomu řekl... Jen to, že to prostě podle mě vyjadřuje nižší inteligenci jedinců a neschopnost mít vlastní názor.

23 pyča pyča | 26. dubna 2008 v 18:22 | Reagovat

Joo to je dobréé:D:D:D Jo emohajzlák:D:D:D

24 ehmmm ehmmm | 15. června 2008 v 22:45 | Reagovat

pěknyy nazoru tu panujou ale emo je emo-emoce mno...........

25 Radka Ladislav Radka Ladislav | E-mail | Web | 14. února 2010 v 2:48 | Reagovat

Dokonalej článek, konečně něco na co můžu odkazovat ty pitomce, kterym to musim furt vysvětlovat :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama