Březen 2007

nevim co dál psát

13. března 2007 v 20:49 | Bára :-) |  Moje výtvory
Chce se mi brečet
,ale bojím se
Chce se mi ječet
ale nemůžu.
Chci tě políbit
ale nejsi tu
Mám svůj názor
ale když ho řeknu nikdo mně neusliší
Nechci trpět
ale musim
Nechci aby to tak dopadlo
Ale dopadne ....................................

Tarja Turunen

11. března 2007 v 12:16 | Bára :-) |  Nightwish
Jméno: Tarja Turunen

Datum narození: 17. srpna 1977

Bydliště: Helsinki, Finsko

E-mail: Tarja byla bohužel nucena svou emailovou schránku kvůli nedostatku času zrušit.

Koníčky: Hudba je mou prací i mým koníčkem.

Hudební minulost: V nižších ročnících základní školy jsem začala zpívat s pomocí mého učitele a měla jsem soukrommé hodiny klavíru. Ve vyšších ročnících základní školy jsem začala hrát na flétnu v umělecké škole. Po skončení základní školy jsem začala studovat hudební střední školu v Savonlinně se zaměřením na klasický zpěv a hudební divadlo. Potom jsem šla studovat církevní hudbu na Sibeliuskou Akademii. V současné době se specializuji na klasický zpěv.

Oblíbené...

Jídlo: Kuře

Nápoj: Suché, jemné červené víno

Film: Gladiátor

Hudba: Všechno od vážné hudby až po hard rock.

Režisér: Ridley Scott

TV-program: Na televizi se moc nedívám, ale o víkendu se dívám na zprávy a sleduji nejlepší filmy

Herec/Herečka: Russell Crowe

Kniha: RT

Spisovatel: Mika Waltari

Skupina: Je těžké jmenovat tu nejlepší. Je mnoho dobých skupin.

Album: Gladiator soundtrack

Píseň: Brahmsova Von ewiger Liebe

Roční období: Jaro

Náš nejlepší koncert: Celé naše jihoamerické turné.

Nejlepší koncert, jaký jsi viděla: Opera v Norma Colón v Buenos Aires. Skupina byla OPRAVDU dobrá!!! huh...

Nejhorší noční můra: Že se ráno probudím němá!

Místo, které by jsi chtěla navštívit: Exotický, malý ostrov někde hodně, hodně daleko. Žádná turistika, žádní Finové. Jenom ticho.

Životní filosofie: Úsměv :)
Bohužel už Odešla ze skupiny!
Zdroj: http://www.nightwish-fans.net

Historie

11. března 2007 v 12:12 | Bára :-) |  Nightwish
Myšlenka Nightwish byla zrozena jedné červencové noci 1996, kdy Tuomas seděl se svými přáteli kolem táborového ohně. První tři akustické, náladové písně, byly nahrány mezi říjnem a prosincem 1996. V tu dobu měla skupina tři členy: Tuomase, Tarju a Emppuho.

Nightwish chtěli vědět, jak by jejich hudba zněla s bicími, a tak se ke kapele připojil Jukka. Emppu také vyměnil akustickou kytaru za elektrickou. Po pár týdnech cvičení šli v dubnu 1997 do studia a nahráli sedm písní, které můžete najít na limitované edici alba Angels Fall First.

V květnu 1997 podepsali Nightwish se Spinefarm nahrávací smlouvu na dvě alba. V srpnu nahráli čtyři nové písně. Před vydáním Angels Fall First byl vydán singl The Carpenter, terý se dostal na osmou příčku prodejnosti singlů ve Finsku.

Album Angels Fall First bylo vydáno na začátku října a umístilo se na 31. místě žebříčku alb ve Finsku. Svůj první koncert odehráli Nightwish v Kitee 31. prosince 1997. Tuto zimu však odehráli pouze sedm koncertů, protože Jukka a Emppu byli na vojně a Tarja musela studovat. Nightwish a Spinefarm prodloužili kontrakt na tři alba místo dvou.

V dubnu 1998 začalo natáčení prvního videa The Carpenter. Bylo hotovo na začátku května a hrálo v Jyrki. V létě se k Nightwish přidal basák Sami Vänskä. Celé léto pilně zkoušeli nové písně. Do studia šli na začátku srpna. Nahrávky byly hotovy na konci října. 13. listopadu koncertovali Nightwish v Kitee, kde bylo také nahráno video pro píseň Sacrament of Wilderness. Single této písně byl vydán 26. Srpna, nové album Oceanborn vydali 7. prosince.

Všichni byli překvapení obrovským úspěchem Oceanbornu. Dostal se až na pátou příčku prodejnosti a Sacrament of Wilderness byl dokonce několik týdnů první mezi singly. V zimě 1999 odehráli Nightwish za tři měsíce množství koncertů po celé zemi. Na jaře došlo k vydání alba Oceanborn i mimo Finsko. V květnu začali Nightwish znovu koncertovat a dva a půl měsíce hráli na všech velkých rockových festivalech v zemi. Ve stejnou dobu nahráli single Sleeping Sun. V srpnu byl singl vydán v Německu a obsahoval také písně Walking in the Air, Swanheart a Angels Fall First - prodalo se ho tam 15 000 kopií za pouhý jeden měsíc. V srpnu už bylo skupině jasné, že Oceanborn a Sacrament of Wilderness mají cenu zlata. V tu dobu byla potvrzena evropská koncertní šnůra 26 koncertů, které se spolu s Nightwish zůčastnila i německá skupina Rage.

Na začátku roku 2000 začali Nightwish nahrávat své třetí album. Vítaným přerušením nudné práce ve studiu byla finská kvalifikace hudební soutěže Eurovize, jíž se zúčastnili s písní Sleeping Sun. Nightwish vyhráli první kolo kvalifikace, ale i přes své zdrcující vítězství v televizním hlasování skončili na druhém místě.

Nové album Wishmaster bylo vydáno v květnu a Nightwish se okamžitě vydali na turné, které začalo v Kitee, rodišti skupiny. Tam také obdrželi tři zlaté desky za Oceanborn a singly Sacrament of Wilderness, Walking in the Air a Sleeping Sun. Wishmaster vyletěl na první místo finského žebříčku a udžel si ho tři týdny. Právě tato doba stačila na to, aby obdržel zlatou desku. Wishmaster byl chválen jak fanoušky tak i médii a v červnovém číslo německého magazínu Rock Hard byl označen za album měsíce, přestože byla v té době vydána i dlouho očekávaná alba Bon Joviho a Iron Maiden.

Wishmaster se také prosadil v německém a francouzském žebříčku kde získal 21. a 61. pozici. "Wishmaster World Tour", která začal v Kitee pokračovala nejdříve na velkých finských festivalech a v červenci 2000 zamířila do Jižní Ameriky. Třítýdenní turné v Brazíli, Chile, Argentině, Panamě a Mexiku bylo zatím největší zkušeností Nightwish vůbec. Toto turné bylo následováno uspěšnými vystoupeními na Wacken Open Air, Biebop Metal Festu a prvním evropským turné se Sinergy a Eternal Tears Of Sorrow. V listopadu hráli Nightwish také dvakrát v Montrealu.

Jejich dalším projektem bylo vytvoření živého koncertního záznamu na DVD a VHS spolu s limitovanou edicí živého alba (pouze pro Finsko) Koncert byl odehrán v Tampere 29. prosince 2000. Materiál by vydán byl v dubnu 2001 ve Finsku, celosvětově pak v létě 2001. Na konci záznamu jsou skupině předány platinové desky za Wishmaster a zlaté desky za singl Deep Silent Complete!

Nightwish taky prodloužili nahrávací kontrakt se Spinefarm Records o jedno album, které bylo naplánováno na léto 2002.

Video k písni Over the Hills and Far Away, které ve Finsku rychle získalo platinu jako mini-CD, bylo natočeno v srpnu 2001 ve Finsku. Finské turné skončilo téhož roku v Nivale a Nightwish měli blízko k rozchodu. Tuomas vyrazil do Laponska trampovat a urovnat si myšlenky. Aby mohla skupina dále pokračovat, muselo dojít ke změnám. Jak sám řekl, chtěl Tuomas Nightwish rozpustit kvůli dlouhotrvajícím neshodám ve skupině.

K tomu naštěstí nedošlo, ale ve skutečnosti se přece jenom něco stalo. Sami Vänskä, který byl ve skupině od dob Oceanbornu, musel odejít. Marco Hietala, známý z Tarotu a Sinergy, slíbil, že vstoupí do skupiny jako náhrada pro další album a turné. Jejich novou bookovací agenturou se stalo King Foo Entertainment a jejich dlouholetý přítel a spolupracovník Ewo Rytkönen se stal jejich manažerem. Aby oslavili "nový začátek", byl na jejich domovské stránce, 24. listopadu otevřen nový obchod pro fanoušky. Nahrávání dalšího alba Century Child začalo v lednu 2002.

Začátek roku 2002 přinesl skupině ve srovnání s předchozími obtížnými časy dobré zprávy. Jako skupina i jako jednotlivci se umístili na předních místech čtenářských hlasování v mnoha domácích i zahraničních magazínech. Fanoušci je po změnách neopustili, ba právě naopak. Ever Dream, první singl nadcházejícího alba, získal ve Finsku zlatou desku už po dvou dnech. V té době také Nightwish oznámili, že si dají pauzu hned, jak skončí "Century Child World Tour 2002", Tarja během této pauzy dokončí svá studia v Německu. Po tomto oznámení se mezi fanoušky objevilo mnoho spekulací. Sami odešel minulý podzim, teď rok dlouhá přestávka...

Century Child vyšlo v květnu 2002 a vytvořilo rekord v prodeji, získalo zlato ve Finsku už po dvou hodinách! Po dvou týdnech získalo platinu (30 000 kopií) a rychle se prodávalo dál. V té době už Nightwish byli na prvních místech v tabulkách singlů i alb, vůbec poprvé v historii. I další země odpovídaly: v Německu byli na pátém místě, v Rakousku patnáctí, to byly zatím vůbec nejvyšší pozice skupiny v zahraničí. V červenci absoulvovali Nightwish úspěšné turné v Jižní Americe, téměř všechny koncerty byly vyprodané. V Brazílii bylo první vydání Century Child rozprodáno během jediného dne a ani úspěšné evropské turné toho roku nezůstalo bookovacími agenturami nepovšimnuto. Mnoho evropských koncertů bylo vysílano živě přes internet, je třeba říci, že spojení byly často přetížené. Téměř 10 000 fanoušků najednou se snažilo koncerty sledovat. Prodáním udivujících 59 000 kopií ve Finsku se stalo Century Child druhým nejprodávanějším albem roku 2002 v zemi. Přestávka začala na konci roku 2002, ale chlapci si během ní moc odpočinku neužili. Jukka hrál se Sethian a Bitch Driven, Tuomas se Sethian, For My Pain..., Timo Rautiainen a Trio Niskalaukaus, Emppu hrál s Altar a Marco s Tarotem. Celkem vzato, přestávka neměla být rok dlouhá, zpátky na cestu...

Začátek roku znamenal ještě lepší výsledky v čtenářských hlasováních. Bylo zamluveno studio pro nahrávání dalšího alba, jehož vydání bylo plánováno na příští rok. Jukkovi a jeho přítelkyni Satu se 11. března 2003 narodila dcera Luna. Nightwish obdželi za Century Child svou první dvouplatinovou cenu, prodalo se 60 000 kopií. Kapela koncertovala v roce 2003 většinou v zahraničí, jediný koncert ve Finsku se uskutečnil v RMJ 20. června 2003. Švédsko navštívili poprvé během vyprodaného "Gates of Metal" festivalu v Hultsfredu. V roce 2003 byl natočen DVD dokument End of Innocence, jehož datum vydání bylo neustále odkládáno kvůli obrovskému množství materiálu. V květnu 2003 oznámila Tarja Turunen, že se před několika měsíci tajně vdala a že se stěhuje zpět do Finska.

DVD End of Innocence bylo konečně vydáno 6. října 2003 a v tomto momentě začalo nahrávání dalšího alba. Jejich páté album "Once" mělo být nejdůležitějším albem v historii Nightwish. Mezitím si finská prezidentka Tarja Halonen také všimla úspěchu Nightwish a pozvala Tarju Turunen a jejího manžela Marcela Cabuliho každoroční oslavu dne nezávislosti konanou v prezidentské rezidenci. Tarjiny šaty byly zvoleny nejkrásnějšími šaty večera.
Před Vánoci 2003 Nightwish vydražili jevištní pozadí z "Century Child World Tour" a všechny peníze věnovali na charitu. Těchto 1750 eur získal [Parikanniemi`s] domov dětí v Ristiině v prosinci 2003. Peníze byly předány Tarjou Turunen, hrdým majitelem jevištního pozadí se stal Michael "Big Tini" Leipold z Německa.

Rok 2004 byl dychtivě očekáván jak fanoušky tak kapelou. Vyčerpávající studiové session si vzaly své fyzické i mentální oběti. Skutečné nahrávání proběhly ve Phoenix studios v Londýně, ve stejném studiu a se stejným orchestrem (The Academy of St.Martins in the Field), s jaké použil Howard Shore při skládání hudby pro trilogii Pán prstenů. Orchestrální a sborové aranže byly složeny Pipem Williamsem, který dělal producenta například Status Quo a Uriah Heep. Hodně času, velká očekávání!

Nemo byl prvním vydaným singlem nadcházejícího alba a bylo k němu vytvořeny také velkorozpočtové video. Režisérem byl Antti Jokinen, který předtím pracoval například pro Shania Twain a Eminema. S novým albem došlo k několika změnám v nahrávacím kontraktu a nový materiál vydal Nuclear Blast. Staré dobré Spinefarm Records ale stále řídí distribuci ve Finsku. Nuclear Blast utratil propagací Once hlavně v Německu značné množství peněz. Obrázky Nightwish a Once zaplavily všechny televizní kanály, metra, autobusy a ulice, a tento nátlak nebude jen tak zapomenut. Každý Němec Nightwish od teď zná.

Once ve Finsku získalo, stejně jako singl Nemo, zlato hned v den vydání. Nightwish se vydají na turné 150 koncertů na všech kontinentech, které bude trvat do konce roku 2005. Toto turné bude zatím nejvetší v celé historii Nightwish.
Zdroj: http://www.nightwish-fans.net

Můj názor

11. března 2007 v 12:05 | Bára :-) |  Evanescence
Tak evanescence je super skupina. Už jí poslouchám dost dlouho. Líbí se mi jejich styl hudby. Jsou to bezva kapela. Nej je Amy Lee která má nádhernej hlas.Nejlepší písničky co podle mně kdy nahráli bylo : Breathe no More,My Immortal (sic to píšu asi špatně ale to neřešte),Like You,Bring to my life. I když abych řekla pravdu tak se mi líběj uplně všechny. Takže budu pokračovat :Within tempation,torniquet,imaginary,Cloud nine,Surrender,Lacrymosa,Futher away,LITHIUM ............... . To by mohlo stačit ne???

BIO

11. března 2007 v 10:57 | Bára :-) |  Evanescence
I když si tato skupina do názvu dala slovo, které může značit náhlé zmizení, nebo nestálost páry, hudba, pod kterou je podepsána je předurčena k dlouhé životnosti. Album Fallen je debutem talentovaného kvartetu hudebníků z arkansaského města Little Rock, vydaným u labelu Wind-up Records. Hned na první poslech zaujme až nadpozemsky lehký vokál zpěvačky Amy Lee, který podkresluje emotivní, výrazově silný rock. "Bezesporu jsme rocková kapela," přesvědčuje o jasném přesvědčení kapely dvacetiletá Amy. "Náš hudební apetit je především epicky dramatická, temná rocková hudba."

Skupinu společně založila Amy Lee s kytaristou Benem Moodem ve svých raných teenagerských letech. "Byli jsme na takovém letním táboře a já jsem tam jednou zaslechl Amy jak hraje na piáno Meat Loafovu písničku I´ll Do Anything For Love. Tak jsem se k ní se zájmem vydal a ona mi tu písničku hned i zazpívala. Úplně mě to dostalo a přemluvil jsem jí, abychom si spolu založili kapelu," vzpomíná Ben Mood. Od prvního dne to bylo naprosté souznění dvou muzikálních duší. "Máme naprosto stejnou hudební vizi, milujeme stejnou muziku," přesvědčuje Moody. "Takže když se dáme do komponování písniček, navzájem si naše nápady doplňujeme."

Evanescence o sobě poprvé dali vědět v Little Rocku na konci devadesátých let. Jak se ovšem dá očekávat, rocková kapela tohoto ražení to vzhledem k místním hudebním tradicím na americkém Středozápadě neměla nejjednodušší. "Mladí lidé tu většinou poslouchají death metal, starší lidé zase podstatně měkčí muziku," vysvětluje Lee. "Vlastně si nevzpomenu ani na jednu zdejší kapelu, která by ve svém čele měla zpěvačku."

Evanescence začali, ovlivněni širokým spektrem umělců, od Björk, přes Danny Elfmana až k Tori Amos, vydávat svá první EP. Ačkoli zatím nedisponovali reputací vybudovanou živými vystoupeními, rychle si začali budovat velmi dobré renomé.

"Paradoxně jsme s Amy zůstávali skrytí, hodně v ústraní," vzpomíná Moody. "Druhou skladbu, kterou jsme napsali, byl to sedmiminutový gothic rockový hymnus Understanding, začala z nám neznámého důvodu hodně často hrát jedna místní rádiová stanice. Najednou jsme byli po městě populární, jenže nikdo nás vlastně neznal, nikdo netušil, kde by nás mohl najít. A to vše jen kvůli tomu, že jsme si nemohli dovolit odehrát koncert. Byl jsem jen já a Amy, peníze na muzikanty, kteří by s námi mohli hrát naživo, jsme prostě tehdy neměli."

Fallen vzniklo v Los Angeles za odborného dohledu producenta Davea Fortmana (BOYSETSFIRE, Superjoint Ritual) a Evanescence se na něm podařilo udržet rovnováhu mezi křehkou krásou a přirozenou rockovou tvrdostí. Typický pro zvuk celého alba je pilotní singl, baladicky laděná Bring Me To Life, na které pěvecky hostuje Paul McCoy, zpěvák 12 Stones. Tato skladba hraje také důležitou roli na soundtracku k filmovému hitu Daredevil.

"'Bring Me To Life' je o objevování nového, něčeho, co ve vás probudí dosud nepoznané pocity, říká Moody a pokračuje: "Objevíte svět, který je větší a zajímavější, než bublina, ve které jste se dosud pohybovali. Vyzdvihnout si neméně tak jako tento singl zaslouží také další potencionální hity, melodicky chytlavé Tourniquet a Haunted. Ke druhé jmenované písničce Moody říká: "V téhle skladbě jsme to nejvíc ´my´, tady jsme dosáhli přesně toho, jak si myslíme, že bychom měli znít."

Po textové stránce Evanescence postihuje témata od lásky, přes zoufalství až po temnou beznaděj. Ale skupina trvá na tvrzení, že její poselství je výsledně pozitivní:
"Chceme, aby naše kapela lidem říkala, že nejsou sami, kdo se musí vyrovnávat s negativními pocity, nebo bolestí, že my všichni si čas od času musíme projít něčím smutným," vzkazuje Amy Lee, autorka drtivé většiny textů skupiny. "To je život, to je lidský úděl. My říkáme, že nikdo v tom není sám, my tím procházíme také."
Živě Evanescence vystupují jako kvartet společně s druhým kytaristou Johnem LeComptem a bubeníkem Rocky Grayem "Právě v kvartetu jsme schopni předvést to, co stvoříme ve studiu na pódiu ve stejné kvalitě a stejně silně. Jsme vděčni za to, kam jsme se dostali. Hudba je dnes plná teenagerských produktů a my jsme rádi, že jsme něco dokázali jen s tím, že jsme skládali o věcech, které nám jdou ze srdce. Nechceme, nepokoušíme se prodávat milióny desek, chceme zůstat upřímní a sví."

Publikum si takhle upřímného postoje cení a album Fallen slaví v USA obrovské úspěchy. Za pouhých šest týdnů obdrželo za prodeje platinovou desku, v Evropě se během jediného, premiérového týdne prodeje prodalo přes jeden milión kusů. Renomovaný magazín Billboard Fallen vyhlásil nejprodávanějším rockovým debutem v historii existence jejich žebříčku. Music & Media zase označila jak album, tak pilotní singl za tzv. salesbreakers evropské singlové i albové hitparády (Fallen za postup během jediného týdne z 98. na 7. místo, Bring Me To Life z 33. na 6. pozici!)

Guano Apes music

9. března 2007 v 12:50 | Bára :-) |  Mp3
GUANO APES - SONGY
STÁHNOUT - Tribute
STÁHNOUT - Get busy
STÁHNOUT - Cuts
STÁHNOUT - Suzie
STÁHNOUT - Quietly
STÁHNOUT - Break the line
STÁHNOUT - Too Close O Leave
STÁHNOUT - Living in a Lie
STÁHNOUT - Heaven
STÁHNOUT - Anne Claire
STÁHNOUT - Open Your Eyes
STÁHNOUT - Mine All Mine
STÁHNOUT - Money and Milk
STÁHNOUT - Innocent Greed
STÁHNOUT - Gogan
STÁHNOUT - Living In A line
STÁHNOUT - Maria
STÁHNOUT - Never Born
STÁHNOUT - We Use The Pain
STÁHNOUT - Crossing The Deadline
STÁHNOUT - Rain
STÁHNOUT - Lords Of The Boards
STÁHNOUT - Scratch The Pitch
STÁHNOUT - Sing That Song
STÁHNOUT - Counting The Day
STÁHNOUT - Diokhan
STÁHNOUT - Electric Nights
STÁHNOUT - Storm
STÁHNOUT - High


Guano Apes - Kumba Ya

9. března 2007 v 11:39 | Bára :-) |  Videa - Guano Apes

Guano Apes - Big in Japan

9. března 2007 v 11:37 | Bára :-) |  Videa - Guano Apes

Guano Apes - Quietly

9. března 2007 v 11:34 | Bára :-) |  Videa - Guano Apes


Marihuana - pro a proti

8. března 2007 v 13:37 | Bára :-) |  Drogy
pro a proti:

 • marihuana má mnoho příznivců a stejně tak mnoho odpůrců. jedna obviňuje druhou z fašistického myšlení, druhá první z narkomanství a podpory mafie. obě strany přehánějí - pravda je někde mezi. budeme-li upřímní, můžeme říct, že tráva není nijak zvlášť nebezpečná droga a její užívání by mělo být svobodnou volbou každého. ale budeme-li stejně upřímní, musíme také uznat, že tráva není úplně bez rizika a její nekritické obdivování je přinejmenším stejně scestné jako hyperkritické odmítaní. zde tedy přinášíme některé pro a proti, každý si to přeberte jak chcete.


  pro:

 • tráva ovlivňuje vnímání všeho okolo. například hudby, obrazu nebo psaného textu, lidí a světů kolem sebe (plurál je zde úmyslně, protože po intoxikaci marihuanou člověk cítí jakousi relativizaci všeho okolo sebe, má svůj uzavřený svět obklopený spoustou cizích uzavřených světů). koncert může být po zhulení velmi zajímavý. taktéž třeba výstava, články v novinách (člověk dokonale chápe chování a motivy všech zúčastněných).

 • tráva zlepšuje toleranci a vztahy mezi lidmi. snad je to díky relativizaci světů (TM underground.cz), ale zhulení lidé (si) báječně rozumí. pochopí že vše je relativní - uvedu příklad: o někom byste za střízliva řekli že je totální blbec, protože X ale intoxikovaní marihuanou se do něj vcítíte a zjistíte co ho vedlo k tomu X, jaké měl motivy a pocity. a najednou vidíte, že on to třeba nemyslel zle, chtěl vám pomoci, jen se to nějak nevyvedlo. vzpomenete si, kolikrát vy jste něco podobně zkazili a najednou už dotyčného nenazýváte blbcem, ale smolařem. podstatné je, že podobné uvažování často přejde do reálného života, takže i za střízliva léoe chápete a tolerujete chyby a nedostatky ostatních.

 • tráva má určité pozitivní zdravotní účinky. ... byť omezené. například snižuje tlak v očích :) čímž tuším oddaluje slepotu při zákalech. nebo zlepšuje zdravotní problémy při mnoha dalších nemocech - parkinsonova choroba a podobně. i když tady je otázkou jestli se jedná o přímý zdravotní účinek konopí nebo důsledek duševní pohody která většinou po vykouření jointa přichází.


  proti:

 • na trávě může velmi rychle vzniknout psychický návyk. pokud kouříte jointy třeba každý den, jste na dobré cestě jak získat návyk. projeví se tak, že když přestanete, budete mít nutkání si dát jointa. není to zdaleka tak drsné jako fyzický návyk - není vám špatně, nepodlamují se vám kolena, ale prostě si budete chtít zahulit. nejste totiž závislí na chemických látkách obsažených v konopí, ale na samotném rituálu kouření. psychická závislost na trávě není nijak závažná, pokud má člověk jen trochu vůli (anebo žádnou trávu), dá se to vydržet a po pár dnech to přejde. problémem se závislost stane ve chvíli kdy trávě podlehnete a začnete bez okolků hulit víc a víc. zanedlouho se to zvrhne z původního občasného rozumného kouření pro zábavu v drsné hulení vždy a všude - bez důvodu.

 • tráva vás může přivést k psychiatrovi. teď se nebudeme bavit o potenciálním riziku pro psychiku u všech psychedelických drog, které spočívá v možnosti vyvolání nějaké latentní duševní nemoci - to u trávy není tak vysoké. navážeme na předchozí proti - jestliže začnete hulit skutečně vždy a všude a začnete žít už jen pro trávu, ztratíte brzy kontakt s realitou a stane se z vás notorik (vyhulenec), přemýšlící jen o příštím jointu. po pár měsících se z toho pravděpodobně zcvoknete.

 • hulení vás může přivést k tvrdým drogám. kolem tohoto argumentu je mnoho povyku, podle mého názoru je do určité míry pravdivý, ale ne v tom smyslu v jakém ho používají zastánci represe. k tvrdým drogám vás nepřivede konopí samotné, myšleno chemicky. pokud se však stanete vyhulencem (viz výše), zvyšujete pravděpodobnost že se dostanete do určité sociální skupiny která má blíž k tvrdším drogám. odpovědnost bych neházel na marihuanu, odpovědnost je na jedinci. také se sluší uvést, že konopí nebývá startovací drogou, tou je většinou alkohol. takže sumárum: nemyslím že je vhodné tento příklad používat jako argument pro represi, neboť neplatí tak jednoznačně. ale skutečně vás konopí může nepřímo přivést k tvrdým drogám, tak jako mnoho dalších věcí.

 • tráva není zrovna to nejlepší pro vaše plíce. tráva se většinou užívá kouřením. do vašich plic se dostává plno škodlivin, dehtů z papírků a podobně. brzy začnete kašlat - chronický zánět průdušek se tomu tuším říká. posléze zemřete na rakovinu. pokud jste nejen hulič, ale i kuřák (rozuměj kuřák tabákových cigaret), je to o to horší.

 • tráva způsobuje demotivační syndrom. ... aneb seru na to. snad díky pochopení záležitostí kolem vás můžete o dost věcech získat pocit, že se bez nich obejdete a že to je nepodstatné pro běh vesmíru. většinou sice máte pravdu, ale trochu to koliduje s reálným světem, jehož jste pořád ještě součástí a ve kterém je přece jen potřeba občas vysypat koš, zařídit odklad vojny nebo pohřeb babičky. rozumní uživatelé trávy tedy časem pochopí, že věci kolem nich jsou sice filozoficky nedůležité, ale zároveň nutné pro zachování jejich existence a vráti se zpět k jejich konání. takže jsem zkusil sesumírovat argumenty pro a proti trávě. teď to chce nějaký závěr. zkusím zde tedy zformulovat několik tipů jak minimalizovat negativní účinky trávy. neberte to jako úplný návod, určitě jsem totiž na něco zapomněl (v těchto souvislostech mě napadá, že jsem zapomněl na zhoršení paměti při delším užívání trávy). tedy v bodech:
  klidně trávu kuřte, ale jen při nějakých příležitostech a za účelem vědomého zpříjemnění nějaké činnosti nebo události. nekuřte jointy jak na běžícím páse jen tak pro nic za nic a bez důvodu. to mám z chytrých knížek JXD: nezbavujte se kvůli trávě starých kamarádů - jakmile se váš okruh známých zúží jen na vyhulence, jste na nejlepší cestě k psychické závislosti, ne-li k tvrdým drogám. ideální je marihuanu nekouřit, ale užívat jinými způsoby. ty jsou však velmi obskurní nebo nepraktické. takže dalším ideálem v pořadí je být nekuřák (cigarety) a jen občasný hulič (jointy). jste-li těžký kuřák a zároveň hulič, brzo vaše plíce budou ukazovat studentům medicíny (ne, být navždy naložený v lihu skutečně není tak dobré jak se může podle těch slov zdát).

 • poslední věc je dost špatná a používám ji jako argument proti represi. je to však platný fakt. bohužel totiž musím konstatovat, že pěstováním konopí pro vlastní potřebu nebo pro nejbližší kamarády - tedy nikoliv se zištnými motivy, činností která je dle mého názoru morálně naprosto v pořádku, se dostáváte do konfliktu se zákonem. bohužel musím konstatovat, že pro uživatele marihuany je lepší (rozuměj legální) koupit si drogu od dealera a podpořit tak mafii, jednat s nemorálními lidmi, vystavit se jejich vydírání a riziku nabídnutí tvrdých drog. a to není dobře, ne?